news

Google dogadał się z chińskimi władzami?

Negocjacje koncernu z administracją Państwa Środka toczą się najwyraźniej w tajemnicy. Nasze wiadomości z zeszłego tygodnia o problemach z odnowieniem licencji na zamieszczanie treści w Internecie dla Google wymagają uzupełnienia. Myśleliśmy nawet, że strona niedługo przestanie działać. Tymczasem chińska strona MIC Gagdet pisze o nowych funkcjach dodawanych do Google China. Czyli nie jest wcale tak źle?

Stronę MIC Gadget wiele razy cytowaliśmy jako źródło odnośnie sprawy Foxconn. Serwis donosi, że Google uruchomi w Chinach nowe usługi: Muzyka, Tłumacz, Zakupy. Najpierw sądzono, że świadczy to o zmianie polityki władz, ale okazało się, że Google nadal czeka na licencję, a linki na stronie jeszcze nie przekierowują do nowych funkcji.

Jak możecie sami sprawdzić, wyszukiwarka Google.cn nadal działa. Ściśle mówiąc, nadal przekierowuje do strony Google.com.hk z Hong Kongu. Tłumaczyłoby to, dlaczego pojawiła się niepotwierdzona wypowiedź pracownika działu PR Google China, który miał powiedzieć, że licencja jest ważna do 2012 roku, a Google pracuje nad dodaniem nowych funkcji do strony.

Cokolwiek się teraz dzieje za Wielkim Murem, dowiemy się z niemałym opóźnieniem. [Kat Hannaford/giz, Sootoo, MIC Gadget]

podobne treści