internetmobile

Google będzie częściej stosowało krótkie odpowiedzi

Google potwierdziło, że w swojej wyszukiwarce zamierza rozszerzyć zakres stosowania funkcji testowanej przez firmę już od początku roku. Co ciekawe, funkcja ta z wyszukiwaniem informacji ma mało wspólnego.

Mowa mianowicie o krótkich odpowiedziach, które Google wprowadziło w aplikacji mobilnej Google i w mobilnych przeglądarkach na początku roku. Teraz firma chce rozszerzyć stosowanie kart zawierających odpowiedzi na pytanie wpisane w okno wyszukiwarki. W takiej karcie odpowiedź podana jest od razu, a wyniki wyszukiwania na stronach ukryte. Można je jednak przejrzeć, klikając w „pokaż wszystkie wyniki” poniżej.

Na razie takie karty pojawiają się w przypadku pytań o wyniki działań matematycznych czy przeliczniki jednostek i to zwykle zadanych po angielsku, ale Google zapowiada, że z czasem katalog zapytań zostanie rozszerzony. Mountain View twierdzi, że taka prezentacja odpowiedzi będzie włączana tylko w sytuacjach, w których wyszukiwarka na pewno odpowie prawidłowo bez pomocy z zewnątrz. W rezultacie aplikacja mobilna Google ma przyspieszyć.

I z jednej strony można by to pochwalić, gdyby nie pewien problem. Wprowadzając karty z krótkimi odpowiedziami Google bezdyskusyjnie zaczyna dyskryminować wszystkiego rodzaju strony z konwerterami czy odwołujące się tematów, w których Google „wie lepiej” ponieważ znalezienie ich będzie od teraz coraz trudniejsze.

Zdjęcie: Flickr/Ray-Bouknight; Ilustracja: searchengineland

podobne treści