gadżetygrywynalazki

Gogle HoloLens trafią do deweloperów na początku przyszłego roku

Wczorajsza konferencja Microsoftu przyniosła wiele informacji na temat nowych tabletów i smartphone’ów z Redmond, nie mogło też na niej zabraknąć gogli HoloLens. Dowiedzieliśmy się między innymi tego, ile będą kosztować i kiedy trafią do deweloperów.

Na początku należy zaznaczyć, że gogle HoloLens cały czas są prototypem, a prace nad nimi jeszcze trwają, dlatego ich obecna specyfikacja może różnić się znacząco od tego, co trafi do deweloperów i później do klientów indywidualnych. Ale to w sumie dobrze, ponieważ jedną z najważniejszych informacji podanych wczoraj przez Microsoft jest przewidywana cena wersji deweloperskiej. Nie należy ona do najniższych, ponieważ zainteresowani będą mogli zapoznać się z HoloLens za cenę 3 tysięcy dolarów. Zapisy dla chętnych zostaną uruchomione w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pełna specyfikacja wersji deweloperskiej urządzenia nie została ujawniona, zdradzono jedynie, że HoloLens będzie oparte na procesorze z rodziny x86 wsparte 2 GB pamięci RAM. Gogle wyposażone będą w WiFi 802.11ac, a obraz odświeżany będzie z częstotliwością przynajmniej 60 klatek na sekundę.

Podczas konferencji Microsoft promował koncepcję mixed reality gaming, czyli łączenia świata rzeczywistego z generowanym komputerowo obrazem nakładanym na niego. Jako przykład Redmond pokazało Project Xray, grę w której mechaniczni najeźdźcy z kosmosu starają się opanować pomieszczenie, w którym znajduje się gracz. Ten zaś ma do dyspozycji wirtualną broń wymodelowaną przez HoloLens w jego dłoni. Gra dostosowuje się do konkretnego pomieszczenia, a według zapewnień Microsoftu, wirtualni przeciwnicy będą mogli korzystać z tych informacji.

Wygląda to bardzo spektakularnie i ma potencjał na to, by stać się nowym standardem rozrywki, ale najpierw Redmond musi rozwiązać największy problem jakim jest cena HoloLens. 3 tysiące dolarów to kwota, którą chętnie zainwestują deweloperzy, ale dla zwykłych użytkowników będzie to cena zaporowa. Miejmy nadzieję, że do czasu premiery konsumenckiej wersji HoloLens, Microsoftowi uda się znacząco zbić jej cenę.

podobne treści