gadżetynewsprogramy

Garść nowości z tegorocznej konferencji Microsoft Build

Dziś rozpoczęła się coroczna konferencja Microsoft Build. I już na samym jej początku Microsoft postanowił podzielić się całą masą interesujących informacji.

Microsoft już od dłuższego czasu stara się zmienić swoją filozofię i oprócz skupiania się jedynie na oprogramowaniu, dużo środków poświęca na pracę nad sprzętem. Jednocześnie firma, której nazwa przez wiele lat była właściwie synonimem zamkniętego oprogramowania, rozwija się w kierunku traktowania swoich programów jako usług i współpracy z innymi deweloperami. Na rozpoczętej dziś konferencji Microsoft Build wyraźnie dało się odczuć te zmiany. Ale czego konkretnie dowiedzieliśmy się podczas rozpoczynających ją wystąpień?

Przede wszystkim Microsoft chwalił się sukcesami, jakie odnosi Windows 10. Według danych Redmond system ten może już się pochwalić 270 milionami użytkowników, którzy niebawem otrzymają darmową aktualizację o nazwie Anniversary Update. Ma ona wprowadzić nowe funkcję dla Cortany, obsługę bezpiecznej weryfikacji przy pomocy linii papilarnych i usprawnić Windows Ink. Microsoft zapowiedział także pojawienie się dedykowanych aplikacji Facebooka, Instagrama czy Messengera dla tego systemu. Potwierdziły się także wcześniejsze doniesienia o tym, że Microsoft, we współpracy z Caninical, pracuje nad integracją Ubuntu z Windowsem 10. Dystrybucja Linuxa będzie mogła być uruchomiona na Windows 10, umożliwić ma to natywna obsługa Bash.

Microsoft podtrzymuje także swoje stanowisko, że „Xbox i PC to jedna platforma”. I zapowiada konkretne kroki, które mają ułatwić deweloperom tworzenie gier działających jednocześnie pod Windowsem, jaki i na konsoli Microsoftu – pomysł Redmond ma opierać się na Windows Universal Platform i DirectX 12. Ułatwione zostało też przystosowanie zwykłego Xboxa One w maszynę dla deweloperów, od teraz aby to osiągnąć wystarczy zainstalować jedną aplikację ze Sklepu. Wraz z przyszłą aktualizacją na Xboxa trafi także Cortana. Niestety, nadal nie dotyczy to Polski.

Nie zabrakło też informacji na temat gogli HoloLens. Redmond pochwaliło się, że dziś ruszyła wysyłka ich deweloperskiej wersji. Przedstawiciele Microsoftu poinformowali też oficjalnie o tym, że HoloLens będą współpracowały jedynie z Windowsem 10. Przy okazji konferencji Redmond udostępniło również publicznie kod źródłowy dla Galaxy Explorers – aplikacji AR, na której mogą wzorować się pozostali deweloperzy. Firma pochwaliła się też wersją Skype przygotowaną do współpracy z HoloLens.

Zdjęcie: Flickr/joshlowensohn

podobne treści