portale społecznościowe

Facebook: wyciekły dane 6 milionów osób

Zgodnie z informacją podaną przez zespół bezpieczeństwa Facebooka, z serwisu społecznościowego wyciekły dane około 6 milionów użytkowników. Wszystko przez błąd w oprogramowaniu pozwalającym na pobranie przez użytkowników własnych danych.

Błąd obecny był od jakiegoś roku, ale Facebook dopiero niedawno się o nim dowiedział. W rezultacie błędu w kodzie, adresy email oraz numery telefonów użytkowników, które są wykorzystywane w ramach algorytmów rekomendacji znajomych, zostały przez przypadek dołączone do danych, które można było pobrać z serwisu społecznościowego. Niektórzy użytkownicy pobierając dane o sobie, mieli więc także dostęp do poufnych danych, do których dostępu mieć nie powinni.

Użytkownicy, których dane wyciekły, mają zostać poinformowani o tym fakcie za pośrednictwem maila. Firma twierdzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że ktoś celowo wykorzystał ten błąd.

Błąd został wykryty w ramach programu White Hat, w ramach którego hackerzy i specjaliści od zabezpieczeń są nagradzani za zgłaszanie Facebookowi błędów, które mogą prowadzić do tego typu sytuacji. Po przyjęciu zgłoszenia Facebook, do czasu naprawienia problemu, zablokował możliwość pobierania danych o sobie.

Zdjęcie: Flickr/Scott Beale

podobne treści