news

Facebook wprowadza następcę emaila

Facebook Messages aka „zabójca Gmaila” to tajna broń portalu społecznościowego, która ma
wykończyć nie tylko pocztę Google, ale i większość innych serwisów
mailowych. Pod warunkiem, że pomysł spodoba się użytkownikom Facebooka i przyciągnie nowych zainteresowanych.

Pomysł wydawał się znakomity od początku. Facebook, stanowiący bazę danych o znajomych i forum wymiany informacji, posiada już możliwość wysyłania wiadomości (oprócz pisania na Tablicy, komentowania, lajkowania, linkowania, szturchania), ale tylko do użytkowników serwisu. Dotychczas facebookowa poczta była wewnętrznym elementem portalu. A gdyby tak ją otworzyć na świat i stworzyć prawdziwego maila, który opiera się na istniejącej już bazie danych?

Ważne zastrzeżenie: prezentując Messages, Mark Zuckerberg powiedział, że nowe rozwiązanie to nie poczta elektroniczna. Wydaje się jednak, że może to być jej następca.

Usługa Facebook Messages skupia emaile, wiadomości z Facebooka, smsy i czaty. Być może zostanie do niej włączony protokół VoIP. Otrzymamy więc różne rodzaje informacji w jednym miejscu i nie jest do tego potrzebny adres @facebook.com. Można go oczywiście zaklepać, ale do korzystania z usługi wystarczy też przekierowanie wiadomości z Gmaila. Wkrótce możemy się też spodziewać aktualizacji aplikacji Facebook na iPhone’a, która obsłuży Messages.

Czym różni się Facebook Messages od maila? Nie znajdziemy tu tematu ani kopii, a do wysłania wiadomości wystarczy kliknięcie „Enter”. Wszystkie kontakty z jedną osobą będą przechowywane w jednym wątku.

Facebook Messages: Every Email, Text, and Chat In One Place

Facebook pozostaje wierny idei serwisu społecznościowego. Zaprezentował Social Inbox, czyli funkcję, która wynajduje wiadomości od znajomych i nadaje im najwyższy priorytet. Kolejne są wiadomości od znajomych znajomych. Maile od nieznajomych (na Facebooku) wylądują w osobnym folderze. Będzie można oczywiście włączyć do „Społecznych Odebranych” adresy „nieuspołecznionej” rodziny i wszystkich znajomych, którzy z Facebooka nie korzystają. Innymi słowy, spersonalizować podział na „swoich” i „obcych” niezależnie od ich przynależności do facebookowej społeczności.

Zuckerberg ma rację, mówiąc, że Messages to nie „zabójca Gmaila” Na razie! Ale to Facebook pierwszy wychodzi na przeciw nowemu pokoleniu, które komunikatory przedkłada nad maile. Tworząc sprawny hub komunikacyjny, łączący różne rodzaje wiadomości, Facebook trafia w dziesiątkę.

podobne treści

 • Anonim

  Internet daje wolność, a i tak sami zniewalamy się kajdanami monopolistów.

  Microsoft
  Google
  Facebook
  Gadu-Gadu
  TP S.A.
  POPiS

  Wszyscy znamy te firmy, ale to nie znaczy że wszyscy musimy korzystac z ich usług, jednak jesteśmy jak bydło i pchamy się tam gdzie większość, bo tak bezpieczniej, bo tak łatwiej. To tylko woda na młyn dla mechanizmów wyzysku i ucisku małego szarego człowieczka.

  Może szanuje się jedynie wolność za którą przelano krew?

 • bw.blue

  Głównie: bezpieczniej – mam w dupie jakąś firmę krzak i trzymać w niej maile i być zdanym na fanaberie admina …

  To ja już wolę duże ale stabilne i to świadomy wybór. Idea tylko dla idei – mnie nie interesuje.

 • bw.blue

  ps. Internet nigdy nie był wolny … tylko tępaki tak myślą bo im internet kojarzy się z kablem w ścianie, ale kto decyduje i przydzielaniu ip, nazw ruchu, banach itp. …. kolektyw … ? Wolny kolektyw ????