biznesnews

Facebook trafi do indeksu NASDAQ-100

Dokładnie za tydzień Facebook zastąpi Infosys Ltd. w indeksie NASDAQ-100.

Indeksy giełdowe powstały po to, by w łatwy i czytelny sposób przedstawić koniunkturę w konkretnym sektorze spółek giełdowych. Mamy więc indeksy spółek specjalistycznych (np. WIG-CHEMIA), czy spółek największych, które mają reprezentować stan gospodarki. Tak jest w przypadku indeksu NASDAQ-100, na który składa się 100 największych spółek nie zajmujących się finansami, notowanych na NASDAQ.

Decyzja o zastąpieniu spółki Infosys właśnie Facebookiem ma odzwierciedlić status Facebooka jako jednej ze spółek, które mają największy wpływ na technologię Internetu. Tym samym sieć społecznościowa dołączy do Apple, Google i Activision Blizzard, które również wchodzą w skład indeksu NASDAQ-100. Natomiast spółka, którą zastąpi Facebook, przenosi swoje notowania na NYSE.

Od czasu burzliwego debiutu Facebooka na NASDAQ, sieć społecznościowa straciła sporo na wartości, ale powoli odrabia straty. Umieszczenie jej na liście 100 największych spółek nie zajmujących się finansami najprawdopodobniej zachęci inwestorów do zakupu walorów spółki.

Aktualnie akcje Facebooka kosztują około 27 dolarów.

[The Next Web]

podobne treści