portale społecznościoweWiadomości promowane

Facebook dominuje prawie na całym świecie

Jeszcze nie tak dawno temu na świecie liczyło się całkiem sporo sieci społecznościowych. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat Facebook zdominował praktycznie każdą z nich.

W czerwcu i grudniu każdego roku Vincenzo Cosenza, włoski specjalista od mediów społecznościowych, sporządza „światową mapę sieci społecznościowych„. Jeszcze trzy lata temu wyglądała ona jak mozaika, dziś praktycznie cały świat zdominowany jest przez Facebooka.

Mapa przygotowywana jest na podstawie danych z ruchu pochodzących z serwisu Alexa. Dla każdego ze 137 śledzonych krajów umieszczany jest na niej ten portal społecznościowy, który notuje tam największy ruch. Najnowsze zestawienie opływa w niebieski – Facebook dominuje bowiem w 127 krajach świata.

Biorąc pod uwagę, że portal Zuckerberga ma ponad miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, nie dziwi fakt, że w prawie wszystkich krajach świata znajduje się on na pierwszym miejscu. Konkurencja, która pozostała na placu boju, również nie zaskakuje.

Mamy więc QZone, chińską sieć społecznościową, która może poszczycić się liczbą 552 milionów użytkowników. Kolejne miejsca zajmują VKontaktie ze swoimi 190 milionami użytkowników, i Odnoklassniki, które mają około 45 milionów użytkowników. Zestawienie zamyka irański Cloob, którego milion użytkowników, dzięki władzom Iranu, po prostu nie ma możliwości skorzystania z Facebooka.

Akurat tej konkurencji nie będzie łatwo pobić Facebookowi.

podobne treści