gryinternetnews

Facebook chce stworzyć grę MMO na Oculus Rifta. Dla miliarda graczy

Kiedy Facebook za 2 miliardy dolarów kupował Oculus VR, obie firmy ograniczyły swoje komentarze do kilku okrągłych słów na temat możliwości rozwoju technologii rzeczywistości wirtualnej, ale na konkrety musieliśmy czekać ponad miesiąc. Wczoraj Brendan Iribe, CEO Oculus VR stwierdził, że jego firma zamierza zbudować dla Facebooka grę MMO dla miliarda graczy.

„Będzie to MMO, w którym chcielibyśmy umieścić miliard ludzi dzięki VR.”

Miliard graczy to dużo. Bardzo dużo. Dla porównania niezwykle popularne League of Legends może pochwalić się tym, że w każdej chwili do ich serwerów zalogowanych jest średnio 7,2 miliona graczy. W World of Tanks gra jednocześnie trochę ponad milion użytkowników. Miliard to liczba, jakiej nie udało się do tej pory osiągnąć żadnej grze MMO. Jest to jednocześnie liczba, która bardzo przypomina liczbę aktywnych użytkowników Facebooka.

Iribe, który pochwalił się tym planem podczas TechCrunch Disrupt przyznaje, że MMO dla miliarda graczy jest wyzwaniem, które „wymaga większej sieci niż ta, jaka istnieje obecnie”, ale Facebook jest według niego dobrym punktem wyjścia – ma zaplecze techniczne, pieniądze oraz potężne serwery oraz infrastrukturę. Nie wspominając o ogromnej bazie potencjalnych klientów.

Oczywiście problemów związanych z tak ambitnym przedsięwzięciem będzie bardzo dużo, ale Iribe ma nadzieję, że stopniowo uda się je przezwyciężyć. Dlatego nowe biuro Oculus VR, które otwarto w Seattle, ma zająć się tylko badaniami nad wirtualną rzeczywistością prowadzonymi we współpracy ze społecznością akademicką. Podczas swojego wystąpienia CEO Oculus VR sugerował także, że firma może zrezygnować z fotorealizmu rozgrywki na rzecz mniej wymagających graficznie rozwiązań, które jednak będą sprawiały, że gracze będą mieli wrażenie, że rozmawiają z prawdziwymi ludźmi. Według niego jednym z kroków prowadzących do MMO dla miliarda graczy może być też zamienienie Facebooka w coś na kształt multiwersum łączącego poszczególne gry wykorzystujące Oculus Rift.

podobne treści