wynalazki

EXACTO: kula, która sama trafi nawet w ruchomy cel

W ubiegłym roku DARPA po raz pierwszy pochwaliła się swoimi eksperymentalnymi pociskami, które mogą manewrować podczas lotu. Choć samo w sobie było to imponujące, teraz agencja postanowiła podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i zaprezentowała postępy, jakie w tym czasie poczyniono – teraz nowe pociski mogą same trafić w ruchomy cel.

Pociski manewrujące nie są czymś nadzwyczajnym na współczesnym polu bitwy. Jednak w przypadku pocisków powstających w ramach programu EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance) mowa nie o dużych , samosterujących rakietach, a o amunicji snajperskiej. Która może zmienić swoją trajektorię podczas lotu na przykład po to, by zrekompensować wpływ wiatru. Albo fakt, że cel się porusza.

Tak jak na nagraniu, jakie wykonano podczas przeprowadzonych w lutym tego roku testów, którym DARPA postanowiła się niedawno pochwalić. Jak każdy może się przekonać, pocisk EXACTO jest już w stanie zmienić swoją trajektorię w taki sposób, by trafić w poruszający się obiekt. Teoretycznie wystarczy więc nacisnąć spust, a praktycznie każdy operator będzie mógł pochwalić się wynikami zbliżonymi do wyników wyszkolonego snajpera. Nawet całkowity amator, czym DARPA nie omieszkała pochwalić się w ujawnionym nagraniu.

Jednocześnie agencja twierdzi, że nowa amunicja przeznaczona jest dla wyszkolonych snajperów, którym ułatwi ona działanie na terenach, na których zmienna pogoda może zniweczyć misję. Możliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że kula, która sama poszukuje swojego celu jest wynalazkiem trochę niepokojącym.

podobne treści