ciekawostkinauka

Estoński żółw-robot wkrótce odwiedzi dno Bałtyku (wideo)

Miliony lat ewolucji znakomicie przystosowały żółwie morskie do sprawnego poruszania się pod wodą. Sprytni naukowcy z uniwersytetu Technicznego w Talinnie postanowili wykorzystać garść rozwiązań wypracowanych przez naturę i stworzyli robota z napędem o wyglądzie inspirowanym płetwami tych fantastycznych stworzeń. Zobaczcie jak prezentuje się w akcji niejaki U-CAT.

Choć urządzenie zostało skonstruowane na lądzie, jego prawdziwym domem staną się wkrótce dna mórz i oceanów, gdzie – po przeciśnięciu się przez najdrobniejsze szczeliny – żółw będzie fotografować wnętrza wraków zatopionych statków. Tak jego nietypowy napęd opisuje Taavi Salumäe z Centrum Biorobotycznego Uniwersytetu Technicznego w Tallinnie:

„Większość konwencjonalnych maszyn porusza się pod wodą za pomocą specjalnych wirników. Nietypowy napęd U-CATA pozwala mu na łatwe poruszanie się w środowisku wodnym przy wykorzystaniu „żółwich” płetw i eliminuje część niedogodności związanych z pracą tradycyjnych wirników, nie powodując choćby wzbijania się mułu z dna zbiornika, który uniemożliwiał wykonanie czystej fotografii”.

Pierwsze testy robota mają odbyć się już niebawem. Pierwszą podwodną misją U-CATA będzie zejście na dno Bałtyku.

Źródło informacji, zdjęcia i wideo: Discovery.com

podobne treści