wynalazki

ESA testuje anteny drukowane w 3D

Różowawy obiekt na powyższym zdjęciu przypomina raczej zabawkę, a nie poważny naukowy instrument, ale w rzeczywistości jest to antena satelitarna wydrukowana dzięki technice druku 3D. Co ważniejsze, jej parametry nie różnią się znacząco od tego, co można osiągnąć tradycyjnymi metodami produkcji.

Prototypowa antena powstała z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej, która testuje nowe metody produkcji komponentów, które można wykorzystać w budowie sond kosmicznych. Została ona wydrukowana ze specjalnego polimeru jako jeden element, który następnie pokryto warstwą miedzi, dzięki czemu nabrała pożądanych właściwości w zakresie odbijania fal radiowych. A przy okazji przybrała ten specyficzny kolor.

Testy anteny przeprowadzono w należącym do ESA holenderskim laboratorium, które izolowane jest od zewnętrznych źródeł promieniowania elektromagnetycznego, a pianka, jaką wyłożona jest komora testowa, absorbuje fale radiowe. Dzięki temu można symulować warunki, w jakich fale te rozchodzą się w próżni kosmosu. Testy potwierdziły, że wydrukowana w ten sposób antena działa praktycznie tak samo dobrze, jak anteny produkowane w tradycyjny sposób. Jest przy tym lżejsza i tańsza w produkcji.

„To pierwsza wydrukowana przez Agencję antena z podwójnym zwierciadłem,” wyjaśnia Maarten van der Vorst, który projektował tę antenę. „Zaprojektowana została dla konstelacji małych satelitów. Oczywiście wymaga jeszcze dalszych testów, by móc myśleć o zastosowaniu jej w prawdziwych misjach kosmicznych, ale na tym etapie jesteśmy bardzo zainteresowani osiągami, jakie można uzyskać dzięki taniemu procesowi druku 3D.”

Zdjęcie: ESA

podobne treści