ciekawostki

Eric Schmidt uderza w Chiny

Eric Schmidt wyraźnie nie przepada za azjatyckimi obyczajami. Według doniesień dziennika Wall Street Journal, nowa książka byłego szefa Google zieje krytyką wobec metod działań chińskiej władzy w szeroko pojętej przestrzeni cyfrowej.

Schmidt, który całkiem niedawno powrócił z misji do Korei Północnej, gdzie przekonywał tamtejszy reżim do otworzenia się na ideę wolnego Internetu, najwyraźniej nie ma najlepszych relacji z rządem państwa środka. Choć jego książka – The New Digital Age – nie skupia się tylko i wyłącznie na problematyce Chin, to według informacji WSJ zawiera wiele bezkompromisowych odniesień do poczynań tamtejszej władzy w przestrzeni cyfrowej (i nie tylko).

Zgodnie ze słowami recenzentów – Schmidt stale powtarza, że Chiny to „niebezpieczne i groźne supermocarstwo”, które z pomocą takich firm, jak Huawei czy ZTE sukcesywnie zwiększa swoje udziały na arenie międzynarodowej. Oto cytat z jednego z wywodów byłego szefa Google:

Różnice między amerykańskimi i chińskimi firmami oraz taktykami ich działań stawiają rząd Stanów Zjednoczonych oraz nasze przedsiębiorstwa w wyraźnie niekorzystnym położeniu. Stany Zjednoczone nie obiorą takiej samej ścieżki szpiegostwa korporacyjnego, co Chiny, ponieważ amerykańskie prawo jest w tym zakresie dużo bardziej surowe i lepiej egzekwowane. Poza tym – niedozwolone praktyki zaburzają amerykańskie poczucie sprawiedliwej rozgrywki.

Cóż, ostro i chyba całkiem celnie (nie licząc może przesadnego wybielania jankeskich przedsiębiorstw). Choć Schmidt nie ukrywa, że za oceanem również istnieje kilka firm, które – delikatnie mówiąc – nie stosują się do zasad uczciwej konkurencji, z jego dzieła bije jeden, bardzo wyraźny przekaz dotyczący nieczystych intencji Chińczyków. Czy przesadza, czy nie – biorąc pod uwagę ostatnią aktywność hakerów z państwa środka, którzy zaatakowali komputery w redakcjach dzienników New York Times i Wall Street Journal (a możliwe też, że to oni stoją za ostatnimi problemami Twittera) trudno odmówić mu przynajmniej częściowej racji.

podobne treści