newsWiadomość główna

Elon Musk przedstawił swój plan kolonizacji Marsa

Nie od wczoraj wiadomo, że Elon Musk zainteresowany jest kolonizacją Marsa. Od wczoraj wiadomo jednak, jak zamierza to zrobić.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronomicznego, który odbył się w meksykańskiej Guadalajarze, założyciel SpaceX przedstawił swój ambitny plan założenia kolonii na Marsie. Ujawnił też, że jego firma pracuje obecnie nad systemem transportowym ITS (Interplanetary Transport System), który na Czerwoną Planetę mógłby jednorazowo zabrać stu pasażerów oraz duże ilości towarów.

Jednak najważniejszym czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy możliwe będzie założenie na Marsie kolonii, a później rozbudowanie ich do rozmiarów całej cywilizacji, będzie cena. Według szacunków Muska, wysłanie obecnie jednej osoby na Marsa kosztowałoby około 10 miliardów dolarów. Miliarder chciałby obniżyć ją do około 200 tysięcy dolarów, czyli ceny „przeciętnego domu w USA”. SpaceX zakłada, że żeby osiągnąć ten cel konieczne będzie po pierwsze zastosowanie elementów, które będzie można wykorzystywać wielokrotnie, a po drugie osiągnięcie efektu skali dzięki zwiększeniu możliwości transportowych pojedynczego statku.

Założenia systemu są następujące – najpierw z Ziemi, na rakiecie wielokrotnego użytku, startowałby statek międzyplanetarny, który na orbicie tankowany byłby przez kolejny statek, który również wynoszony byłby przez rakietę wielokrotnego użytku. Następnie statek międzyplanetarny, który miałby mieć prawie 50 metrów długości i 17 metrów średnicy, włączyłby silniki by po 6 do 9 miesiącach lotu, wylądować na Marsie.

Choć według założeń Muska podróż tak dużej liczby osób ma odbywać się w jak najbardziej komfortowych warunkach (na pokładzie ma znajdować się między innymi małe kino czy restauracja), ale nie znaczy to, że kolonizacja Marsa będzie bezpieczna. Założyciel SpaceX wprost stwierdził, że osoby, które zgłoszą się do programu, będą musiały liczyć się z tym, że mogą zginąć. Ale warto podjąć to ryzyko:

„Chcemy sprawić, że Mars stanie się osiągalny, że będzie można tam polecieć. Historia sugeruje, że w końcu nastąpi taki moment, w którym życie na Ziemi będzie zagrożone. Mamy do wyboru dwa scenariusze. Albo zostać na Ziemi, albo stać się gatunkiem zamieszkującym wiele planet,” stwierdził Musk.

SpaceX chciałoby wysyłać pojazd załogowo-towarowy na Marsa co 26 miesięcy kiedy Ziemia i Mars będą znajdować się w najkorzystniejszym położeniu względem siebie. Musk ma nadzieję, że pierwszy taki start uda się przeprowadzić już w roku 2024. Według niego stworzenie samowystarczalnej cywilizacji na Marsie zajmie od 40 do 100 lat, licząc od pierwszego startu marsjańskiego statku kosmicznego.

Dużo wcześniej, bo za dwa lata, ma wystartować natomiast pierwsza marsjańska misja SpaceX. Podczas bezzałogowego lotu statek Red Dragon ma przetestować procedury i systemy, jakie mają być wykorzystane podczas lądowania na Czerwonej Planecie.

Ilustracja: Flickr/SpaceX

podobne treści