news

Elon Musk chciałby udostępnić pierwsze wersje swojego interface’u mózg-maszyna już za cztery lata

Niedawno Facebook pochwalił się swoimi planami dotyczącymi interface’u mózg-maszyna, teraz swoje trzy grosze dorzucił Elon Musk, który zapowiada, że pierwsze prototypy tej technologii zobaczymy już za cztery lata.

Oczywiście chodzi o prototypy opracowywane przez założoną przez niego niedawno firmę Neuralink, która pracuje nad stworzeniem interfejsu (zwanego przez Muska „koronką neuralną”) pozwalającego na komunikację i kontrolę urządzeń wyłącznie przy pomocy myśli. Sam Musk zdążył już co prawda pochwalić się, że prace nad tym projektem trwają, ale na razie nie zaprezentował niczego konkretnego – zapowiedział jednak, że niebawem to uczyni.

W swoich planach Musk nie jest odosobniony. Przykładowo, niedawno Facebook, ustami Reginy Dugan, zapowiedział, że też zamierza zająć się interfacem mózg-maszyna. Musk jednak wydaje się być dużo bardziej pewny siebie – niecodzienną możliwość poznania Neuralink lepiej otrzymał Tim Urban z serwisu Wait But Why, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć, że według Muska pierwsze prototypy takich urządzeń moglibyśmy zobaczyć już za cztery lata.

W przypadku Neuralink również początkowo chodzi o urządzenia, które znalazłyby zastosowanie w leczeniu poważnych uszkodzeń mózgu czy pomagające w przypadku paraliżu czy problemów z pamięcią. Dopiero kolejne lata miałyby przynieść stopniową zmianę tych neuralnych interfaceów w prawdziwy interface mózg-maszyna, który mógłby być stosowany bezpiecznie przez zdrowych ludzi. Musk szacuje, że rozwój ten zajmie kolejne osiem, może dziesięć lat.

Po tym czasie ludzkość mogłaby otworzyć się na „erę czarowników” wyposażonych w biokompatybilne, bezprzewodowe interface’y neuralne, którzy mogliby komunikować się z komputerami, jak i ze sobą nawzajem, przy pomocy myśli. W wizji Muska właśnie taki rozwój ma pozwolić ludzkości na to, by nie została w tyle za maszynami. Czy się ona sprawdzi? Tego na razie nie wiadomo, ale Musk jest gotów zainwestować własne pieniądze w to, by stała się rzeczywistością.

Zdjęcie: Flickr/samferdselsdepartementet

podobne treści