internetnews

Ekwador odciął Juliana Assange’a od Internetu

Niedawna aktywność demaskatorskiego portalu WikiLeaks, na którego łamach pojawiły się setki maili kompromitujących kandydującą na urząd prezydenta USA Hilary Clinton, sprawiła, że niejednej osobie wzrosło ciśnienie. I nagle, w środku zamieszania związanego z ujawnieniem korespondencji, przebywający w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Julian Assange, stracił w weekend dostęp do Internetu. Okazuje się, że nie był to przypadek tylko celowe działanie.

Nie tylko nie było to działanie przypadkowe, ale też zostało to przeprowadzone przez dość nieoczekiwanego gracza. Do odcięcia Assange’owi dostępu do Internetu przyznał się bowiem… Ekwador. Jak potwierdził minister spraw zagranicznych tego kraju, Ekwador, który udziela założycielowi WikiLeaks azylu politycznego, zdecydował się ograniczyć mu dostęp do sieci właśnie w związku z ujawnionymi niedawno dokumentami.

„W ostatnich tygodniach WikiLeaks opublikowało duże ilości dokumentów, których treść wpływa na kampanię prezydencką w USA. Decyzja o tych publikacjach została podjęta samodzielnie przez organizację. Rząd Ekwadoru szanuję zasadę nie interweniowania w wewnętrzne działania innych krajów, nie wpływa na proces wyborczy ani nie wspiera żadnych kandydatów. Dlatego Ekwador zdecydował się na zastosowanie swojego suwerennego prawa do ograniczenia dostępu do własnej sieci komunikacyjnej w Ambasadzie w Zjednoczonym Królestwie,” czytamy w oświadczeniu wydanym przez tamtejsze MSZ.

Jednocześnie MSZ Ekwadoru zaprzeczyło, by decyzja ta podyktowana była naciskami ze strony Sekretarza Stanu USA Johna Kerry’ego, oraz podkreśliło, że jego kraj nadal zamierza udzielać azylu politycznego Julianowi Assange’owi, który ukrywa się przed deportacją do Szwecji w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru od roku 2012.

Zdjęcie: Flickr/acidpolly

podobne treści