naukanews

Ekrany dotykowe przyszłości będą wiedziały, czym zostały dotknięte

Ekrany dotykowe są bez dwóch zdań imponującą technologią, jednak ich potencjał nie został jeszcze do końca wykorzystany. Naukowcy z Carnegie Mellon University chcą to zmienić swoim najnowszym wynalazkiem – możliwością rozpoznawania obiektu dotykającego wyświetlacz.

Opracowany przez studentów Chrisa Harrisona, Julię Schwartz i ich profesora Scotta Hudsona system TapSense wykorzystuje działanie miniaturowego mikrofonu przyczepionego do ekranu dotykowego. To dzięki niemu możliwe jest ustalenie, czym została dotknięta powierzchnia urządzenia.

TapSense jest w stanie póki co wykryć dotknięcia wykonane za pomocą opuszka oraz czubka palca, paznokcia oraz kłykci. Dotknięciu każdego z nich można przypisać inną komendę, na przykład funkcję cofnij paznokciowi, a stawom menu.

Minusem samego systemu jest konieczność podpięcia osobnego mikrofonu do ekranu – te wbudowane w telefon są przystosowane go przekazywania ludzkiego głosu, nie zaś subtelnych dźwięków wytwarzanych w momencie dotknięcia płaskiej powierzchni. Problem ten może rozwiązać zamontowanie w smartfonie dodatkowego mikrofonu dedykowanego TapSense.

Działanie TapSense nie ogranicza się jedynie do rozpoznawania ludzkich części ciała (rzecz jasna chodzi o ręce) – wynalazek jajogłowych z Carnegie Mellon University rozróżnia też wiele rodzajów rysików. [TapSense, Gizmag]

podobne treści

  • pio11

    Perfekcyjne w swojej prostocie :D

  • mkbest

    Mikrofon? Ciekawe, czy dałoby się tego używać podczas głośnego koncertu.

  • piotros18

    bez sensu