naukanews

Dźwięk komórki zamiast pigułki?

Ozdrowienie dzięki telefonowi komórkowemu? Jak to możliwe? Ostatnimi czasy w Japonii furorę robią terapeutyczne dzwonki do komórek. Chcesz poprawić sobie samopoczucie? A może masz migrenę? Przyłóż aparat do głowy a seria dźwięków o różnej częstotliwości ukoi ten ból. Cierpisz na bezsenność? Skorzystaj z muzykoterapii, którą zaoferuje ci twoja komórka. Może masz kaca…? Można nawet znaleźć dzwonek, który skłoni cię do sprzątnięcia mieszkania.Ostatnim hitem są dźwięki pomagające alergikom, których jak wiadomo przybywa w zastraszającym tempie.

Skuteczność dzwonków nie jest poparta rzetelnymi badaniami naukowymi, jedynie reputacją ich projektanta – Matsumi Suzuki, specjalisty od akustyki i analizy głosu. To on pomagał rozpoznać głos Osamy bin Ladena i odtworzył głos Mona Lisy.

Stworzył też syntetyczny dźwięk moskitów, który jest niesłyszalny dla ucha starszych ludzi, a potrafi doprowadzić do szału nastolatków z Tokio. Miał on za zadanie zniechęcić młodych ludzi do siedzenia w parkach w nocy. Misja została zakończona sukcesem.

Pamiętacie translatora psich uczuć? Jego twórcą był właśnie pan Suzuki, za którego dostał zresztą Antynobla. Nie wspominam już o jego energetycznym mixie electro-Schubert z odgłosami lasu, który powoduje, że w podskokach biegnie się do łazienki umyć twarz, żeby mieć piękniejszą skórę. 
Jeśli tylko chcesz zamienić swój telefon w podręcznego lekarza, musisz zaopatrzyć się koniecznie w iPhone’a. Jednym z popularniejszych programów jest Acne-App, który ma leczyć trądzik emitując na przemian światło czerwone, które działa przeciwzapalnie i niebieskie – zabijające bakterie. Miej tylko w pamięci fakt, że twoja komórka to siedlisko bakterii, więc lepiej będzie ją uprzednio zdezynfekować. Przeprowadzono tysiące badań nad szkodliwością telefonów, jednak wciąż nie ma jasnych odpowiedzi. Może warto by było wziąć pod lupę ten zbawienny wpływ na nasze zdrowie? Siła podświadomości jest na tyle duża, że możemy to traktować jako samospełniające się proroctwo, które jest niczym innym jak stwierdzeniem: „wiara czyni cuda”!
Tutaj możecie usłyszeć głos Mona Lisy.

[textually.org, timesonline, BBC]
Zdjęcie: Bah Humbug/Flickr

podobne treści