Wiadomości promowanewtf

Dziewięciolatka uciszona przez lokalnych polityków

Na początku maja, mieszkająca w Szkocji, dziewięcioletnia Martha Payne założyła bloga, na którym recenzowała posiłki serwowane uczniom w jej szkole. Teraz okazuje się, że przez lokalnych polityków, robić tego już nie może.

Dzięki swojej działalności udało jej się zwrócić uwagę ponad dwóch milionów osób a jej historię opisywało wiele mediów; zdjęcia tego, czym karmi się dzieci w Wielkiej Brytanii, mogliście też zobaczyć u nas. Zainteresowała także Jamiego Oliviera, który od lat walczy z niezdrową żywnością w szkołach na Wyspach. Cóż, wszystko ma swój koniec.

Wczoraj Martha pożegnała się ze swoimi czytelnikami:

„Dziś rano, na matmie, dyrektorka poprosiła mnie do swojego gabinetu. Powiedziano mi, że nie będę już mogła robić zdjęć szkolnych obiadów z powodu nagłówków w dzisiejszych gazetach.

Ja tylko piszę bloga, nie gazety i smutno mi, że już nie będę mogła robić zdjęć. Będzie mi brakowało oceniania szkolnych obiadów i dzielenia się tym; będzie mi też brakowało zdjęć, które mi przysyłaliście.”

Jeśli kiedykolwiek widzieliście zdjęcie tego czym karmi się tam dzieci, reakcja szkoły nie może dziwić. Jednak kilka minut później ojciec dziewczynki dodał do posta córki kilka słów wyjaśnienia:

„Szkoła Marthy od samego początku bardzo nas wspierała, chciałbym podziękować wszystkim, którzy tam pracują. Kiedy Martha opowiedziała mi co się stało dzisiaj, skontaktowałem się z władzami hrabstwa Argyll and Bute, które oświadczyły, że to one zakazały mojej córce robienia zdjęć.”

Czyżby władze, które finansują szkołę i jej stołówkę, aż tak wstydziły się tego co pokazywała światu dziewięciolatka? Najwyraźniej tak. Decyzja dziwi nie tylko dlatego, że po zakazie cała sprawa nabierze jeszcze większego rozgłosu – w drugim tygodniu działalności Marthy problem jedzenia przygotowywanego z półproduktów podgrzewanych w mikrofalówce stał się na tyle głośny, że władze hrabstwa znalazły pieniądze na sałatkę z prawdziwych warzyw i jakiś owoc. Okazało się, że mają taki obowiązek tylko, że ktoś o tym zapomniał. Listek figowy służący do przykrycia „warzywa” jakim jest pizza, jednak nie pomógł, dziewczynka się nie zamknęła, więc trzeba było zakazać.

Wielka szkoda, nie tylko dlatego, że Martha Payne przy okazji prowadzenia bloga zbierała pieniądze na jedzenie dla dzieci w Afryce. Problemem Zachodu jest coraz powszechniejsza otyłość. Załamuje się ręce nad tym, że już dzieci mają nadwagę ale jednocześnie przyzwyczaja się je do jedzenia junk foodu. Ale kiedy dziewięciolatka robi obiadom zdjęcia a sprawą interesują się media nie zmienia się niczego. Zakazuje się robienia zdjęć. Władze szkockiego hrabstwa Argyll and Bute mogą być z siebie dumne – poradziły sobie z dziewięcioletnią dziewczynką.

[Wired, NeverSeconds]

podobne treści