wynalazki

Dywan z czujnikami zaalarmuje w razie omdlenia domownika

Inżynierowie z Uniwersytetu w Manchesterze skonstruowali dywan nafaszerowany czujnikami nacisku. Wbrew pozorom nie chodzi o ostrzeganie przed włamywaczami, choć oczywiście takie wykorzystanie dywanu także jest godne uwagi. Czujniki mają alarmować o upadkach starszych i schorowanych osób.

System zapamiętuje styl chodzenia kolejnych domowników – tempo, kierunek, długość kroków, ciężar stopy, itp. Następnie na bieżąco monitoruje sytuację, by wychwycić ewentualne zmiany. Na przykład gdy jedna z osób danego dnia zaczyna chodzić wolniej, chwiejnie i ma kłopoty z utrzymaniem równowagi, rozlegnie się sygnał ostrzegający przed możliwym upadkiem albo omdleniem. Tym bardziej, jeśli układ wyczuje, że na dywanie leży ciało omdlałej osoby – wtedy odpowiednia wiadomość może zostać wysłana do rodziny albo do slużb ratunkowych.

Dywan wygląda zwyczajnie, lecz pod powierzchnią z materiału umieszczono warstwę plastikowych światłowodów, które uginają się wskutek nacisku. Informacje zostają przekazane czujnikom, które z kolei wysyłają je do komputera, który jest odpowiedzialny za przechowywanie danych i chodzie domowników oraz wykrywanie nieprawidłowości.

System mógłby ułatwić opiekę nad osobami z chorobami układu ruchu lub układu krwionośnego. [The University of Manchester, New Scientist]

podobne treści