dyskusjasmartfony

Dyskusja: co robicie ze starymi, nieużywanymi smartfonami?

Business Insider przytacza wyniki dwóch badań, z których wynika, że właściciele już telefonów raczej niechętnie je sprzedają, gdy te przestaną już być im przydatne.

Gazelle, amerykańska firma zajmująca się skupem starych słuchawek, opublikowała raport, którego wyniki mają prawo nieco zaskoczyć. Otóż okazuje się, że nieco ponad połowa nieużywanych smartfonów ląduje w szufladzie lub innym, prywatnym muzeum starych gadżetów (każdy z nas ma w mieszkaniu taką „skrytkę”).

Niemal co trzeci smartfon trafia w ręce: albo znajomego lub kogoś z rodziny, albo pracownika firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów. Sam za każdym razem wybieram opcję numer jeden. Powód jest prosty – dbam o swój sprzęt i wiem, że nie będzie lipy w momencie, w którym postanowię oddać go młodszej siostrze lub kumplowi, który jest zakochany swojej pięcioletniej Nokii („bo cztery dni trzyma baterię”). Jeszcze nie słyszałem o przypadku, żeby któryś z moich znajomych oddał telefon na przemiał.

Okazuje się, że biorący udział w ankiecie gadżeciarze najrzadziej chcieli odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w smartfon. Tylko co piąty smartfon trafia na aukcję w Sieci, z powrotem do operatora lub do komisu. Z badania niestety nie dowiadujemy się, dlaczego wynik ten jest taki słaby. Szybko rzuciłem okiem na kilka stron internetowych polskich firm zajmujących się skupem starych lub uszkodzonych smartfonów. Wniosek – ceny w nich proponowane raczej nie zachęcają do pozbycia się telefonu, który „może jeszcze kiedyś się przyda”.

Ciekaw jestem, jak to wygląda u Was. Dajcie znać, co zrobiliście ze swoim poprzednim telefonem – tu, na Facebooku, Twitterze lub Google+.

podobne treści