wynalazki

Drony, które tkają mosty

 

Maszyny od dawna są narzędziem, które pomaga ludziom wznosić najróżniejsze konstrukcje. Zazwyczaj jednak są one masywne, a człowiek siedzi za ich sterami. Inżynierowie z Politechniki Federalnej w Zurychu postanowili sprawdzić, jakie efekty można osiągnąć, jeśli za budowę zabiorą się latające drony kontrolowane przez oprogramowanie.

Efektem ich pracy jest most linowy zbudowany przez rój autonomicznych quardocopterów. Jak podkreślają twórcy, latające drony mają kilka niezaprzeczalnych przewag nad tradycyjnymi maszynami budowlanymi – jest to przede wszystkim ich zwinność, oraz możliwość manewrowania dookoła obiektów w przestrzeni. Ich wadą jest natomiast ograniczony udźwig, ale to oznacza, że można wykorzystać je do wznoszenia lekkich konstrukcji.

Właśnie takich, jak na przykład mosty linowe. W przygotowanej przez twórców prezentacji możliwości ich oprogramowania, trzy quadrocoptery budują wspólnie most linowy o długości ponad siedmiu metrów, który jest w stanie utrzymać ciężar człowieka. Oprogramowanie urządzeń samo zmierzyło odległość pomiędzy punktami, na których opiera się konstrukcja i dostosowało do niej ogólne plany budowy. Drony wyposażono w szpule z własnym napędem, dzięki czemu oprogramowanie mogło kontrolować naciąg lin, których do utkania tego mostu zużyto w sumie ponad 120 metrów. Dodatkowe prowadnice ułatwiały też precyzyjne umieszczanie lin w odpowiednich miejscach.

Oczywiście jest to tylko demonstracja możliwości przeprowadzona w kontrolowanych warunkach i jeszcze daleko do tego, by autonomiczne drony stawiały mosty linowe na szlakach turystycznych, ale jest to pewien przedsmak tego, do czego w przyszłości może być wykorzystywana ta technologia.

Zdjęcie: ETH Zurich

podobne treści