news

Doświadczenia astronautów mogą pomóc chilijskim górnikom

Minie kilka miesięcy, zanim uda się wydobyć 33 Chilijczyków uwięzionych w
kopalni. Ekipa zajmująca się udzielaniem pomocy górnikom powinna
skorzystać z wiedzy o izolacji, którą zdobyliśmy podczas wypraw w
kosmos. Szczególnie ważna jest kondycja psychiczna grupy.

Analiza autorstwa NASA sugeruje, że ekipa powinna być szczególnie czujna w połowie akcji ratunkowej. Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są najbardziej przygnębieni w trzeciej czwartej części okresu pobytu w kosmosie. Tak wskazują ich własne zapiski. Jack Stuster z kalifornijskiej firmy Anacapa Sciences przeanalizował 4 tysiące wpisów do pamiętników astronautów, którzy spędzili na ISS po pół roku. Okres od połowy czasu pobytu okazał się najtrudniejszy. W tym czasie pogarszają się nastroje, jakość komunikacji z bazą oraz powiększa się liczba konfliktów międzyludzkich.

Efektowi „trzech czwartych” można zapobiegać. Szczególnie pomagają w tym częste kontakty z zespołem na ziemi lub – w przypadku górników – z ekipą ratunkową. Z odizolowaną grupą należy się nieustannie komunikować.

Za porozumiewanie się z uwięzionymi pod ziemią powinna odpowiadać jedna, ciesząca się zaufaniem górników, osoba. Najlepiej, by był to górnik, czyli ktoś, kto jest „jednym z nich„. Z załogami misji kosmicznych często komunikują się z Ziemi byli astronauci. Dzięki temu, przebywające na statku osoby nie mogą zarzucić ekipie na Ziemi, że „nie rozumie, jak tu jest”.

Potwierdza to Jennifer Ngo-Anh, odpowiedzialna za eksperyment Europejskiej Agencji Kosmicznej Mars500. W ramach tego doświadczenia, sześć osób spędza obecnie 500 dni w izolacji od świat zewnętrznego, „udając”, że lecą na Czerwona Planetę. Jakość kontaktów z bazą na Ziemi okazuje się bardzo istotna dla samopoczucia grupy. Na morale odizolowanych świetnie wpływają niespodziewane, miłe telefony oraz prezenty. Astronauci też bardzo się z nich cieszyli.

Mówienie odizolowanej grupie całej prawdy to konieczność. Jeśli górnicy nie otrzymają realistycznej daty uwolnienia, będzie w nich tylko wzrastać napięcie. Psycholog społeczny Sheryl Bishop z Uniwersytetu Teksańskiego przekonuje: „Uwięzieni powinni mieć poczucie, że współuczestniczą w decyzjach i mają pełny obraz sytuacji.” Niespełnione obietnice mogą się okazać zabójcze dla morale pod ziemią. Lepiej podawać zawyżony, nie zaniżony termin uwolnienia.

Badania austronautów oraz naukowców przebywających na Antarktydzie dowodzą, że zaburzenie naturalnego, dobowego cyklu, skutkuje stanami depresyjnymi, utratą koncentracji oraz drażliwością. Podział czasu na „dzień” i „noc”, nawet w sytuacji, w której pozbawieni jesteśmy światła słonecznego, niezwykle pomaga. Dostarcza stabilizacji, przewidywalności, regularności, podziału dnia na odpoczynek i aktywność. Dzienne światło słoneczne mogą zastąpić diody LED przekazane górnikom do ich podziemnego więzienia.

Pojawiła się informacja, że górnicy wybrali spośród siebie przywódcę.
To bardzo dobrze. Powinien on przydzielać mężczyznom zadania do
wykonana, by mieli pewność, że ich wkład w misję jest istotny. Poprawia
to samopoczucie i sprawia, że dana osoba czuje się ważna. Najgorsze, to
czuć się zupełnie opuszczonym lub zwodzonym.

Ostatni punkt – ważne, by odizolowana grupa nie była bezczynna. Ważne jest, by wszyscy jej członkowie byli czymś nieustannie
zajęci
. Nie mogą ani czuć się opuszczeni, ani mieć za dużo wolnego czasu. Chilijscy górnicy znajdują się w gorszej sytuacji niż astronauci, którzy są w kosmosie ciągle aktywni i mają poczucie zadania do wykonania. Uwięzionym pod ziemią przydadzą się odtwarzacze MP3, krzyżówki i coś do czytania.

Dzisiejsze doniesienia mówią, że każdy górnik dostał konsolę PlayStation Portable. Pomoże to zapobiec nudzie. Oby tylko konsole nie musiały starczyć do Gwiazdki.

[Andy Coghlan – New Scientist]

podobne treści

  • a

    no i tak trzymac z takimi news

    rozchodzi sie o psychologie – cos mozna sie nauczyc z takiego news!!

  • p

    glupi amerykanie zamiast psp mogli im do dola zrzucic iphona 4 bo i tak pod ziemia nie ma zasiegu