samochody

Do końca tego roku autonomiczne pojazdy pojawią się na brytyjskich drogach

Do tej pory autonomiczne samochody można było obserwować w akcji tylko na drogach niektórych amerykańskich stanów. Ale to ma się niedługo zmienić, ponieważ Wielka Brytania planuje dopuścić je do ruchu jeszcze w tym roku.

Brytyjskie testy autonomicznych pojazdów mogły odbywać się jedynie na prywatnych drogach. A ponieważ tak się składa, że prywatna droga jest ostatnio towarem deficytowym, oznaczało to, że jedynym miejscem, które nadawało się do testów, były drogi należące do Uniwersytetu Oksfordzkiego. I właśnie tam zespół naukowców z tego uniwersytetu oraz z Nissana, zajmował się doskonaleniem własnego systemu sterowania autonomicznego samochodu.

Na szczęście rząd Jej Królewskiej Mości postanowił otworzyć się na innowacje i, jeszcze przed końcem tego roku, na brytyjskie drogi publiczne będą mogły wyjechać pierwsze testowe pojazdy autonomiczne. Na razie jeszcze za fizyczną kierownicą będzie musiał siedzieć człowiek gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem w przypadku awarii, ale w przyszłości te ograniczenia zostaną najprawdopodobniej zniesione, ponieważ, według brytyjskich szacunków, technologia autonomicznych pojazdów będzie powszechna za 25 lat. I właśnie dlatego zamierzają być jednym z krajów, który będzie jej pionierem.

Ciekawe ile będziemy musieli czekać na to, by polski ustawodawca zezwolił na testowanie autonomicznych pojazdów po naszych drogach? Mogłoby się nawet okazać, że stan techniczny naszych dróg byłby w tym przypadku zaletą. W końcu pod względem ilości niespodziewanych przeszkód, nasze drogi byłyby dla autonomicznych pojazdów jednym z największych wyzwań na świecie.

podobne treści