naukanews

Dlaczego po piwie świat jest piękniejszy

Brytyjscy naukowcy odkryli, dlaczego picie alkoholu sprawia, że ludzie
dookoła wydają nam się atrakcyjniejsi. Wszystko przez skłonność do
uznawania symetrycznych twarzy za piękniejsze. Okazało się też, że kobiety są bardziej podatne na efekt „piwnych okularów”.

Alkohol osłabia aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za analizowanie, czy dana twarz jest symetryczna. Im więcej promili we krwi, tym bardziej tracimy zdolność postrzegania asymetrii, więc wszyscy wydają się nam śliczni.

Naukowcy opierają te wnioski na badaniu przeprowadzonym wśród 64 studentów. Oglądali oni pary twarzy i mieli za zadanie określić, która twarz jest ładniejsza. Kiedy oglądali pojedyncze twarze, decydowali, czy są ładne. „Właściwa odpowiedź” miała związek właśnie z symetrią. Studenci szybciej i trafniej podejmowali decyzje na trzeźwo. Po spożyciu alkoholu nie mogli się zdecydować i byli niekonsekwentni.

The Secret of Beer Coggles Discovered

Szczególnie drastycznie pogorszyły się osądy kobiet. Naukowcy tłumaczą to faktem, że „mężczyźni są wzrokowcami”. Jak powiedział Lewis Halsey z Uniwersytetu Roehampton w Londynie, „Mężczyźni cały czas obserwują kobiety”. Czyli mają większą wprawę?

Wnioski są proste – po alkoholu świat jest piękniejszy. Ups, przepraszam, wnioski są zatrważające – pod wpływem alkoholu, gotowi jesteśmy spędzić wieczór nawet z ogrem. [Jesus Diaz/giz, Discovery, zdjęcie: Shutterstock]

podobne treści

 • df
 • KuglarzSnow

  to fakt – kiedyś na imprezie po 6 piwach zapiąłem takiego wieloryba, na którego na „sucho” nawet bym nie spojrzał. minus tego taki,że potem na samo wspomnienie „ejakulowałem wymiocinami”

 • wd
 • lukaszpracus

  he he nie ty jeden po pijaku miales przygode moja byla koszmarem bo tak sie zalalem ze podobno powiedzialem ze ja kocham:D nie chciala sie odczepic do tej pory sni mi sie po nocach:D w koszmarach ehhhhh…. :(

 • a

  ta laska na fotce po lewej jest symetryczna i dlaczego jest „straszna”?

  mysle ze te piwo niezbyt ma co do symetrycznosci

 • alexwinogrodzki

  @a: może przeczytaj jeszcze raz POWOLI i pojmij o czym pisze autor zamiast pierdzielić… czytanie ze zrozumieniem się kłania. :)