naukanews

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Tak, wiem to dziecinne pytanie. Ale ile z nas tak naprawdę zna na nie odpowiedź? A że Gizmodo bawi i uczy, czas na kilka kropel wiedzy. Oto odpowiedź na odwieczne pytanie ludzkości. Pokrótce, co by nie zanudzać.

Wszystko opiera się o rozpraszanie Rayleigha. To zjawisko, które polega na rozpraszaniu światła na atomach i cząsteczkach. Kiedy światło pada na cząsteczkę o rozmiarach mniejszych niż długości jego fali, kierunek jego rozchodzenia się zmienia.

Słońce wysyła światło o wielu różnych długościach fali. Cząsteczki tlenu i azotu, których w naszej atmosferze jest pełno, najsilniej rozpraszają światło o barwie niebieskiej. Kiedy taki niebieski promień światła uderzy w cząsteczkę, zmienia się jego kierunek. Cząsteczek w atmosferze jest bardzo dużo, więc promień uderza w kolejną cząsteczkę, i kolejną, ciągle zmieniając swój tor.

A tych promieni jest całe mnóstwo, dlatego w którymkolwiek kierunku nie spojrzymy, zawsze zobaczymy jakiś rozproszony promień światła. W ten sposób niebieskie światło wypełnia w ciągu dnia całe niebo. A gdy zapadnie noc, niebo przestaje świecić i przesłaniać swoim blaskiem słabiuteńkie światło odległych gwiazd. Właśnie dlatego dopiero wtedy możemy je zobaczyć.

Ot, cała tajemnica. [HowStuffWorks, Science Encyclopedia, io9]

Zdjęcie: Yves

podobne treści

  • dream.x

    Ja bym dodał, że jest to związane z tzw. efektem Tyndalla – o którym poznaje się w gimnazjum/liceum. Pod tym hasłem często tego się dowiadujemy. Poza tym warto wspomnieć dlaczego akurat najsilniej rozpraszane jest światło na barwę niebieski – otóż niebieska część widma rozpraszana jest jak x^(-4), gdzie x jest długością widma. A więc im mniejsza długość fali tym większe rozproszenie na cząsteczkach atmosfery.
    Nie wspomnieliście natomiast dlaczego czasami jest czerwone ? Ładnie dopełnilibyście artykuł taką informacją. Ale chyba najwyraźniej ludzie wolą krótkie artykuły (?)…

  • gutomski

    to chyba zwiazane też z tym że niebieskie pasmo fal EM ma większą energię więc silniej się rozprasza odbija i dominuje