newsWiadomość głównawynalazki

DEKA: Bioniczne ramię uzyskało aprobatę FDA

Prawie osiem lat temu agencja DARPA uruchomiła program, którego celem było opracowanie mogących pomóc osobom po amputacji rąk. Jednym z jego efektów jest bioniczna proteza DEKA, która jako pierwsza tego typu proteza na świecie została w piątek zatwierdzona przez amerykańskie FDA.

W ciągu ostatniej dekady dokonano ogromnego postępu w dziedzinie protetyki. Proteza DEKA, która kontrolowana jest za pomocą elektrod połączonych z nerwami pacjenta, jest tylko jednym z wielu przełomowych rozwiązań, jakie opracowane zostały w tym czasie, ale to ona jako pierwsza została zatwierdzona do sprzedaży przez amerykańską Federalną Agencję Żywności i Leków (FDA).

Proteza DEKA będzie więc pierwszą tak zaawansowaną bioniczną protezą dostępną na rynku.  System pozwala na jednoczesne sterowanie wieloma stawami, a poziom kontroli, jaki można osiągnąć przy jej pomocy, jest tak duży, że podczas badań klinicznych pacjenci byli w stanie zapinać zamki błyskawiczne, używać kluczy a nawet przenosić jajka nie rozbijając ich skorupek. To ostatnie możliwe było dzięki czujnikom nacisku, które generują wibracje przy podstawie protezy, dzięki czemu użytkownik wie, z jaką siłą naciska na dany przedmiot.

Po uzyskaniu akceptacji FDA DEKA Research and Development Corp może zająć się poszukiwaniem firmy, która zajmie się produkcją bionicznej protezy. Niestety można spodziewać się, że nie będzie ona tania (same wkład DARPA w badania wyniósł 40 milionów dolarów), ale DEKA ma już coś na kształt planu marketingowego – podczas prac nad protezą badacze ochrzcili ją pieszczotliwie „ramieniem Luke’a”.

Na szczęście bioniczne protezy, oferujące szeroki zakres ruchów, nie są już domeną science fiction.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści