wynalazki

DARPA: wsparcie z powietrza jak w grze komputerowej

Podobno współczesne pole walki przypomina już w dość dużym stopniu grę komputerową. Nie wiem jaka jest prawda, ale wiem, że jeśli plany agencji DARPA zostaną w pełni zrealizowane, porównanie to będzie jak najbardziej na miejscu.

DARPA zamierza zrewolucjonizować sposób, w jaki żołnierze wzywają wsparcie ogniowe. Pomimo ogromnego postępu techniki, do tej pory odbywa się to w zasadzie w taki sam sposób, w jaki odbywało się podczas II wojny światowej – żołnierze frontowi łączą się przez radio z dowództwem, podają koordynaty ostrzału i czekają na wsparcie. Problem polega na tym, że po drodze bardzo dużo rzeczy może pójść nie tak, jak zakładają żołnierze. Dowództwo może na przykład źle zrozumieć koordynaty, może przekazać je z błędem do artylerii, wreszcie pilot myśliwca może je źle wprowadzić do systemów naprowadzania broni. Dlatego wprowadzono mechanizmy, które mają zabezpieczać przed omyłkowym skierowaniem ognia na własnych żołnierzy, ale nie są one idealne. DARPA zamierza to zmienić wprowadzając system PCAS (Persistent Close Air Support).

System składa się z dwóch zasadniczych elementów – PCAS-Air oraz PCAS-Ground. Jak sama nazwa wskazuje lotniczy komponent systemu odpowiedzialny jest za zarządzanie wszystkimi zasobami znajdującymi się w danej chwili w powietrzu. Jest to platforma, która integruje wszystkie używane przez amerykańskie wojsko systemy naprowadzania, zarządzania ogniem i komunikacji. Dzięki niemu załogi samolotów zostaną poinformowane o koordynatach ostrzału, najlepszej drodze do celu oraz broni jaką mają użyć, za pośrednictwem wyświetlaczy zamontowanych w kokpitach lub na ekranach tabletów.

Tymczasem na ziemi żołnierze dysponują systemem PCAS-Ground, który dzięki przyziernym wyświetlaczom podłączonym do tabletów, prezentuje mapy topograficzne, koordynaty GPS i inne dane potrzebne do wykonania zadania. Jeśli żołnierze potrzebują wsparcia, wystarczy, że wskażą lokalizację ostrzału za pośrednictwem systemu, a dane zostaną automatycznie przekazane do samolotów.

Pierwsze testy naziemnej części systemu zainstalowanego na 500 tabletach, odbyły się pomiędzy grudniem 2012 a marcem 2013 roku w Afganistanie. DARPA twierdzi, że testy wykazały znaczący wzrost skuteczności w porównaniu do tradycyjnych map.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści