Wiadomości promowanewynalazki

DARPA przeprowadzi testy autonomicznego okrętu

Sześć lat temu DARPA ogłosiła, że chce stworzyć autonomiczne okręty służące do zwalczania łodzi podwodnych. Teraz pierwszy z takich okrętów jest już gotowy by rozpocząć testy oceaniczne.

Prototyp, który powstał w ramach programu ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel) ma według planu wypłynąć w dziewiczy rejs 17 kwietnia ze stoczni Vigor Shipyards w stanie Oregon. Podczas zaplanowanych na 18 miesięcy testów sprawdzane będą przede wszystkim możliwości śledzenia celów na długich dystansach oraz systemy nawigacyjne.

I nie chodzi wcale o umiejętności załogi jednostki. Okręt ACTUV różni się znacząco od innych amerykańskich statków. Przede wszystkim tym, że na jego pokładzie nie będzie ani jednego członka załogi, został on bowiem zaprojektowany w taki sposób, by mógł pełnić służbę patrolową w wodach przybrzeżnych całkowicie autonomicznie przez dwa do trzech miesięcy. Jego głównym zdaniem ma być wykrywanie wrogich łodzi podwodnych, a w tym celu ma współpracować z całym szeregiem innych środków pozostających w dyspozycji US Navy, takich jak na przykład załogowe i bezzałogowe morskie samoloty rozpoznawcze czy boje sonarowe. Po wykryciu zagrożenia ACTUV, który sam nie jest uzbrojony, ma autonomicznie śledzić okręty podwodne nieprzyjaciela, przesyłając informacje o ich lokalizacji, i, w razie potrzeby, unikając innych okrętów wroga.

Mierzący trochę ponad 40 metrów trimaran, dzięki modułowej budowie, mógłby w przyszłości pełnić również inne zadania, wśród których wymienia się prowadzenie operacji przeciwko minom morskim, zadania rozpoznawcze czy misje zaopatrzeniowe. Jeśli testy wypadną pomyślnie, od roku 2018 autonomiczne okręty tego typu zaczną być wprowadzane do aktywnej służby.

Badania nad autonomicznymi okrętami prowadzone są w ramach inicjatywy nazwanej przez Amerykanów „Third Offset”, która ma zapewnić przewagę technologiczną amerykańskich sił zbrojnych nad innymi krajami, przede wszystkim Chinami i Rosją. W najbliższych latach Pentagon planuje wydać na ten cel około 18 miliardów dolarów.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści