wynalazki

DARPA pracuje nad pociskami .50, które mogą manewrować podczas lotu

Pociski manewrujące są codziennością na współczesnym polu bitwy. Niezastąpiona agencja DARPA chce jednak pójść o krok dalej i wyposażyć snajperów w amunicję, która będzie pełniła podobną rolę. I może się już nawet pochwalić pierwszymi sukcesami.

Celem prowadzonego przez DARPA programu  EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance) jest opracowanie amunicji kalibru .50, która mogłaby, do pewnego stopnia, manewrować w trakcie lotu. Jak czytamy na stronie projektu:

„Celem programu EXACTO jest zrewolucjonizowanie celności i zasięgu karabinu dzięki opracowaniu pierwszego na świecie sterowanego pocisku małego kalibru. Oczekuje się, że pocisk EXACTO kalibru .50, wraz z odpowiednimi urządzeniami optycznymi, znacząco zwiększy zasięg współczesnych zaawansowanych systemów snajperskich. EXACTO składa się z pocisku manewrującego oraz działającego w czasie rzeczywistym systemu sterowania lotem, dzięki któremu pocisk, aby trafić w cel, może dostosować swoją trajektorię w trakcie lotu, by zrównoważyć wpływ nieoczekiwanych czynników, które mogłyby zmienić jego tor lotu.”

DARPA na razie nie chwali się szczegółami technicznymi, jakie stoją za tym, że wystrzelony z karabinu snajperskiego pocisk może manewrować podczas lotu (i raczej długo tego nie zrobi), ale w ubiegłym tygodniu agencja  opublikowała krótkie nagranie z testów systemu EXACTO, jakie miały miejsce w lutym tego roku. Wygląda na to, że prototyp systemu już działa.

podobne treści