newswynalazki

DARPA chce stworzyć latające lotniskowce

DARPA od dawna zainteresowana jest dronami. Tym razem jednak amerykańska agencja zajmująca się opracowywaniem najnowszych technologii wojskowych, chce wynieść to zainteresowanie na zupełnie nowy poziom i stworzyć latające lotniskowce.

Nie będą co co prawda takie maszyny, jak wyobraża je sobie Hollywood, ale mają spełniać podobną rolę – chmara dronów, nazwanych roboczo Gremlinami, ma startować i, co ważniejsze, lądować na zmodyfikowanym samolocie C-130 Hercules. Według planistów DARPA, Gremliny miałyby być czymś pośrednim pomiędzy rakietami manewrującymi, a standardowymi dronami. W zależności od zaplanowanej misji mogłyby prowadzić działania zwiadowcze, zrzucać bomby lub dostarczać zaopatrzenie. Agencja zakłada też, że w wyjątkowych sytuacjach można byłoby umieścić w nich ładunki wybuchowe i zamienić je w pociski kierowane.

Do tych ostatnich misji nie będzie co prawda potrzebna umiejętność lądowania na lecącym samolocie, ale DARPA chciałaby, by Gremliny mogły to robić po wykonaniu innych zadań. Dlatego już w ubiegłym roku skierowała zaproszenie do przedstawicieli przemysłu lotniczego, by ci zaprezentowali swoje pomysły na rozwiązanie problemów technicznych związanych z lądowaniem na lecącym samolocie. Inżynierowie nie zawiedli, więc DARPA pochwaliła się niedawno, że już we wrześniu zamierza przyjrzeć się propozycjom i wytypować te, które jej zdaniem mają szanse na realizację. Oczywiście od tego kroku, do budowy pierwszego działającego prototypu jeszcze daleka droga, ale znając zacięcie agencji, to tylko kwestia czasu.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści