wynalazki

DARPA chce opracować własny samolot kosmiczny

Po zakończeniu programu wahadłowców STS USA muszą wynosić swoje satelity za pomocą rakiet nośnych. Pomimo uruchomienia prywatnych inicjatyw takich jak na przykład SpaceX, DARPA uważa, że korzystanie z jednorazowych rakiet jest jednak za drogie. Dlatego agencja postanowiła uruchomić program XS-1.

W ramach XS-1 (Experimental Spaceplane) agencja ma zamiar opracować pojazd wielokrotnego użytku, który mógłby wlatywać w przestrzeń kosmiczną operując z „czystego” lądowiska dysponującego skromną obsługą naziemną, bez dostępu do skomplikowanej infrastruktury. Dzięki temu XS-1 mógłby latać rutynowo z wielu nowych lokalizacji. Jego zadaniem będzie wynoszenie na orbitę małych satelitów oraz przetestowanie technologii, które mogą przydać się później zarówno w „rządowych jak i komercyjnych zastosowaniach.”

DARPA zakłada, że pierwszy stopień takiego pojazdu będzie mógł osiągnąć górne warstwy atmosfery po czym oddzieli się od niego drugi stopień, który wyniesie ładunek na niską orbitę okołoziemską. Pierwszy stopień ma następnie bezpiecznie wylądować by obsługa naziemna mogła go szybko przygotować do kolejnego startu.

A startów tych może być potencjalnie całkiem sporo. Wytyczne agencji zakładają, że XS-1 będzie mógł wystartować dziesięć razy w ciągu dziesięciu dni, osiągając w tym czasie co najmniej raz 10 Machów lub więcej. DARPA zakłada także, że pojazd taki mógłby startować, lecieć i lądować samodzielnie.

Wraz z programem XS-1 DARPA chciałaby także dziesięciokrotnie zbić koszty wyniesienia na orbitę ładunków o masie od 1300 do 2200 kilogramów (3000 do 5000 funtów). Oznacza to, że jeden start ma kosztować mniej niż pięć milionów dolarów.

„Na podstawie sprawdzonych technologii chcemy zbudować niezawodny i tani system transportu kosmicznego, który mógłby startować codziennie,” mówi menadżer programu XS-1 Jess Sponable. „Kwestią otwartą jest konfiguracja oraz rozwiązanie problemu startu i lądowania – poszukujemy najbardziej twórczych, ale jednocześnie praktycznych, rozwiązań.”

Strony zainteresowane udziałem w projekcie mogą składać swoje wstępne propozycje do 7 października. Oczywiście opracowanie takiego samolotu kosmicznego zajmie jeszcze sporo czasu, ale biorąc pod uwagę, że faktycznie większość wymienionych przez DARPA rozwiązań zostało już przetestowanych w innych konstrukcjach, XS-1 może stać się rzeczywistością szybciej niż mogłoby się nam wydawać.

Zdjęcie: DARPA

podobne treści