wynalazki

Dark Ice czyli magnetyczna alternatywa dla GPS

Możliwość dokładnego określenia pozycji jest nieoceniona, zwłaszcza na polu walki. Nic dziwnego, że państwa nie szczędzą wysiłków, by umieścić na orbicie całe konstelacje satelitów, które pozwolą dokładnie określić lokalizację. Ale nawigacja satelitarna nie jest idealna, a Lockheed Martin pracuje nad technologią, która może ją zastąpić.

Pomimo tego, że każdego dnia miliony ludzi na całym świecie korzystają z systemów nawigacji satelitarnej takiej jak GPS, które obliczają położenie użytkownika na podstawie sygnałów otrzymywanych z konstelacji satelitów, mają one wady, które zwłaszcza w zastosowaniach militarnych mogą mieć poważne konsekwencje. By nie szukać daleko, przeciwnik może zakłócić sygnał z satelity GPS, co zdarzyło się już niejednokrotnie. Dlatego trwają prace nad innymi systemami określania lokalizacji.

Jednym z nich jest Dark Ice, wynalazek opracowany przez zespół naukowców pracujących dla amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Opracowana przez nich technologia do ustalania lokalizacji to bardzo dokładny magnetometr wykorzystujący syntetyczny diament do pomiaru kierunku i siły ledwie uchwytnych anomalii pola magnetycznego. Dane te są następnie nakładane na znane mapy pola magnetycznego Ziemi, aby ustalić w ten sposób dokładną lokalizację użytkownika.

„Projekt został opracowany z myślą o sytuacjach, w których nie można użyć tradycyjnego GPSu,” mówi szef zespołu badaczy, Mike DiMario. „Wtedy potrzebne jest coś pasywnego, coś, czego nie można zakłócić a dodatkowo jest dostępne zawsze. Pole magnetyczne Ziemi spełnia wszystkie te kryteria, a dodatkowo możemy je mierzyć w wiarygodny sposób.

Dark Ice to na razie prototyp, który jednak, z uwagi na powyższe zalety, zapewne bardzo szybko znajdzie zastosowanie na polu walki.

Zdjęcie: Lockheed Martin

podobne treści