internet

Dane 250 tysięcy użytkowników Twittera padły ofiarą hackerów

Wczoraj wieczorem Twitter poinformował, że w ciągu ostatniego tygodnia serwis został zaatakowany przez niezidentyfikowaną grupę hackerów, którzy najprawdopodobniej zdobyli dane 250 tysięcy użytkowników.

„W tym tygodniu zaobserwowaliśmy niezwykłe wzory zachowań, które naprowadziły nas na trop nieuprawnionego dostępu do danych Twittera. Wykryliśmy także atak, który udało nam się po chwili odeprzeć,” pisze firma na swoim blogu. „Jednak dalsze śledztwo ujawniło, że atakujący mogli mieć dostęp do ograniczonej ilości informacji o użytkownikach – nazw użytkowników, adresów email, tokenów sesji i zaszyfrowanych haseł. Może to dotyczyć około 250 tysięcy użytkowników.”

Reagując na możliwe zagrożenie Twitter automatycznie zresetował hasła osób, których konta mogły paść ofiarą hackerów. Zagrożeni użytkownicy otrzymali także maila wyjaśniającego całą sytuację.

Pomimo tego, że ilość użytkowników, która mogła paść ofiarą ostatniego ataku, jest znikoma w porównaniu do całkowitej ilości użytkowników Twittera, serwis zachęca wszystkich do zadbania o jakość własnych haseł. Uwaga jak najbardziej słuszna, ale w tym przypadku to raczej Twitter powinien uszczelnić swoje własne zabezpieczenia ponieważ nie jest to pierwszy przypadek, w którym serwis musi zmagać się z wyciekami danych. W maju zeszłego roku w ręce hackerów wpadły dane 55 tysięcy kont. W listopadzie Twitter też musiał prosić użytkowników o ustanowienie nowych haseł.

[Zdjęcie: Flickr/Scott Beale]

podobne treści