news

Daj odpocząć swoim oczom

Jeśli pracujesz do późna z komputerem, a jaskrawe światło bijące z matrycy wypala ci oczy, to warto zainteresować się małym programem F.lux. Po zachodzie Słońca, program zmieni temperaturę kolorów na monitorze na niższą, mniej męczącą oczy.

Za dnia, w otoczeniu dużej ilości świateł warto, aby nasz monitor wyświetlał wyrazistą i dającą po oczach biel. Kiedy robi się ciemno, nasze oczy zauważają coraz większy kontrast pomiędzy monitorem i otoczeniem. Jaskrawe światło po prostu męczy wzrok. F.lux, automatycznie po zachodzie Słońca zmniejsza temperaturę barw do pułapu 3400 kelwinów. Dzięki temu kolory są łagodniejsze, ostra biel znika i zastępuje ją lekko kremowy odcień.

Na początku taki kolor irytuje, lecz po chwili można się przyzwyczaić. Zauważyłem na sobie, że taki kolor naprawdę wpływa lepiej na nocną tolerancję ekranu. Łatwiej także zasnąć po skończeniu pracy z komputerem, ponieważ taki kolor nie pozostawia wrażenia „wypalenia” obrazu po zamknięciu oczu.

Program naprawdę przydatny, można pobrać go tutaj. F.lux zadziała na Windowsie, Linuksie i Mac OS X. [Couriel Journal]

podobne treści

 • Anonim

  Ja korzystam, polecam :)

 • Anonim

  Wersja na linuxa (graficzna) niestety dość często się wykrzacza, dobry zamiennik to redshift.
  Używam obu już od jakichś trzech miesięcy, efekty widać :)

 • mail

  ja tez korzystam na macu.

 • Daniel Danecki

  Również używam i polecam! Bez tego w nocy można oślepnąć przy monitorze :)

 • Daniel Danecki

  Również korzystam i polecam! W nocy bez tego można oślepnąć :)

 • herman.zelazny

  Lepiej żeby temperatury kolorów nie zmieniał, bo wtedy inaczej się widzi, jak się robi ciemno naokoło to się zmniejsza jasność, chociaż też niektóre monitory nie dadzą sobie z tym rady. Wtedy włącza się delikatne światło za monitorem. i już.

 • Maciej Wojciechowski

  Gadanie… Ja też, zanim zacząłem używać tego programu myślałem jak herman… jak odpaliłem program i przepracowałem na nim jedną noc… za nic świecie bym z niego nie zrezygnował… Różnica jest kolosalna!. Światło nad monitorem to rozwiązanie, które paradoksalnie jeszcze bardziej niszczy ci oczy – bo często musisz wytężać wzrok próbując patrzeć przez refleksy na ekranie… ponadto jak monitor w nocy dość mocno świeci w oczy to światło koło monitora i tak niewiele daje…