tabletyWiadomość główna

Czym jest Microsoft Surface?

Zapowiadana przez Microsoft na wczoraj ważna premiera nie okazała się być tabletem Barnes and Noble. Jednak plotki o tablecie Microsoftu okazały się być prawdą. Poznajcie Microsoft Surface – tablet i laptop w jednym.

Tablet Microsoftu swoimi wymiarami i możliwościami ewidentnie ma konkurować z iPadem. Microsoft pokazał od razu dwie maszyny. Surface oparte na chipie ARM działa pod kontrolą Windowsa RT jest lżejsze (676 gramów) i cieńsze (9,3 mm) niż wersja działająca pod kontrolą Windowsa 8 Pro (903 gramy i 13,5 mm grubości). Obie wyposażone są w ekran 16:9 o przekątnej 10,6 cala o rozdzielczości 1920 x 1080. Microsoft nazwał swój ekran „ClearType”, co ma się odnosić w jakiś sposób do konkurencyjnej technologii Apple, jednak przy 208 pikselach na cal, daleko jest im do ekranu Retina.

Wewnątrz tabletów znalazło się miejsce na slot kart SD, port USB, dwie kamery, antenę WiFi, która dzięki technologii MIMO ma mieć dużo lepszy zasięg niż w większości dostępnych tabletów. Wszystko zamknięte w obudowie ze stopów magnezu i przykryte Gorilla Glass.

Jak już wspomniałem w poprzednich akapitach, Microsoft Surface produkowany będzie w dwóch wersjach. Wersja lżejsza, oparta na chipie ARM będzie miała 32 lub 64 GB miejsca. Wersja Pro, oparta na intelowskim Ivy Bridge Core i5 będzie miała 64 or 128 GB.

Surface zaprojektowano w taki sposób, by mógł wykorzystywać w pełni możliwości Windows 8 a przede wszystkim interface’u Metro. Tablety są dotykowe ale możecie użyć rysika. Na wersji Pro uruchomicie także wszystkie desktopowe aplikacje Windows.

Na koniec wyjaśnienie nazwy tej linii tabletów. Sufrace, tak jak iPad, może zostać sparowany z magnetycznym etui, które dostępne będzie w całej gamie kolorów. Jednak tam gdzie iPad ma tylko etui, Surface ma pełną, niezwykle cienką klawiaturę z touchpadem. Jeżeli założymy, że dotykowa klawiatura w tabletach nie należy do najbardziej wygodnych, dodanie płaskiej klawiatury, która jest jednocześnie etui, jest genialnym ruchem. Dzięki podpórce, w którą wyposażone jest urządzenie, Microsoft Surface zamienia się w laptopa.

Niestety na razie Microsoft milczy w sprawie cen. Wiadomo jedynie, że wersja z Windowsem RT zadebiutuje w tym samym czasie co Windows 8, wersja z Ivy Bridge o trzy miesiące później.

[Microsoft]

podobne treści