news

Czy na Europie jest życie?

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zamierzają wysłać sondę na Europę,
pokryty lodem księżyc Jowisza. Naukowcy są sprawdzić, czy pod zimną
skorupą znajduje się ocean ciekłej wody. Wyprawa już wkrótce, w… 2020
roku.

Wyprawa Europa Jupiter System Mission będzie polegała na wysłaniu do orbitę Jowisza dwóch sond. Ich zadaniem będzie poszukiwanie na Europie oraz innych księżycach „możliwych do zamieszkania światów wokół gazowych olbrzymów”. Innymi słowy, będą szukać życia.

We're Going to Investigate Europa's 62-Mile Deep Ocean for Signs of LifeSatelita NASA, Jupiter Europa Orbiter, weźmie pod lupę grubą na 10 kilometrów pokrywę lodową pokrywającą Europę. Będzie wyposażona w laserowy wysokościomierz, „radar widzący przez lód”, spektrometry analizujące wszystkie pasma światła widzialnego i niewidzialnego oraz wszelakie inne gadżety do stwierdzenia, czy tam mogło powstać życie.

Satelita EAK, Ganymede Orbiter, skupi się na Ganimedesie, innym księżycu Jupitera. Będzie badał jego pole magnetyczne i wewnętrzny ocean.

We're Going to Investigate Europa's 62-Mile Deep Ocean for Signs of LifePozostałe z czterech największych księżyców, czyli Io i Kalisto, które są „mniej ciekawe”, będą badane trochę przy okazji. W 2013 roku poznamy więcej informacji na temat wyprawy, które najprawdopodobniej rozpocznie się w 2019-20 roku i potrwa aż 9 lat! [NASA, Daily Galaxy]

podobne treści