programyWiadomość główna

Czy Microsoft planuje ograniczyć wybór przeglądarek w Windows 8 RT?

Jeśli przyzwyczailiście się do tego, że możecie dowolnie wybierać przeglądarkę z jakiej korzystacie pod Windowsem, trzymajcie się mocno: Mozilla twierdzi, że Microsoft planuje wprowadzić ograniczenia w przeglądarkach dostępnych na tabletach z Windows 8.

Na swoim blogu Mozilla wyjaśnia, że na urządzeniach opartych na architekturze ARM jedyną dostępną przeglądarką w trybie Windows Classic będzie Internet Explorer. Żadnego Firefoxa, żadnego Chrome’a.

Choć brzmi to trochę dziwnie, w trybie Metro korzystanie z przeglądarek innych deweloperów będzie możliwe, ograniczenia występować mają jedynie w trybie Windows Classic. Pełnomocnik Microsoftu David Heiner oświadczył, że firma nie dopuszcza innych przeglądarek ze specyficznych powodów bezpieczeństwa oraz konsumpcji energii elektrycznej w architekturze ARM, z którymi, najwidoczniej, tylko Microsoft może sobie poradzić.

Ponieważ w trybie Metro problem ma nie występować brzmi to trochę dziwnie i przypomina raczej obronę Microsoftu przed oskarżeniami o próby monopolizowania rynku przeglądarek, które pojawiły się kilka lat temu.

Harvey Anderson, szef działu prawnego Mozilli powiedział CNet, że „[Microsoft] czasami potrzebuje pewnej presji (…) Możliwe, że presja prawna rozwiąże sprawę.” Z obawami Mozilli zgadza się także Google.

[CNET via Wall Street Journal]

podobne treści