Wiadomości promowane

Czy mechaniczne ryby opanują morza?

Autonomiczne roboty latające stają się coraz bardziej powszechne. Nadszedł czas, by drony opanowały morza.

Kilka lat temu zespół naukowców z University of Leeds odniósł sukces w kontrolowaniu stada rybek akwaryjnych przy pomocy sterowanej komputerowo ryby na wysięgniku. Eksperyment miał na celu zbadanie zachowań stadnych u ryb i, choć model ryby był plastykowy, część stada podążała za nią. Historia mechanicznych rybek na tym się jednak nie kończy.

Badacze z Nowego Yorku, Maurizio Porfiri i Stefano Marras, postanowili zgłębić zachowania stadne ryb i sprawdzić co sprawia, że stado porusza się w danym kierunku. Postawili oni hipotezę, że kierunek stadu nadaje najsilniejszy osobnik, który macha silniej ogonem niż pozostali członkowie stada. Dzięki temu reszta ryb może oszczędzić trochę energii, płynąc w strudze generowanej przez lidera.

Żeby sprawdzić swoją hipotezę skonstruowali oni elektroniczny model ryby, który napędzany był uderzeniami ogona i potwierdzili oni eksperymentalnie swoją hipotezę, że ryby podążają za najsilniejszym osobnikiem w stadzie.

Nic z tego dla nas by nie wynikało, gdyby nie fakt, że naukowcy myślą o tym, by zastosować wyniki swoich badań w praktyce, w postaci autonomicznych robotów. Miałyby one wchodzić w interakcje ze stadami ryb morskich by odwieść je od pływania w okolicach szlaków żeglugi morskiej czy nie pozwalać im wpłynąć w obszar zagrożony katastrofą ekologiczną.

Choć jeśli uda mi się faktycznie opracować pływającą rybę-robota, znając życie, szybko zakupią go armatorzy flot rybackich.

[Interface via Gizmag]

podobne treści