news

Czy 3 monitory to już za dużo?

​Coraz więcej osób korzysta dziś na co dzień z kilku monitorów jednocześnie. Jest to zrozumiałe, monitory stają się coraz tańsze, a kilka na raz pozwala na bieżąco śledzić wiadomości i pracować. Ale czy jest jakiś limit, po osiągnięciu którego nadmiar monitorów może przeszkadzać? Albo przestaną być użyteczne?


Jednoczesne wykorzystywanie kilku monitorów jest coraz powszechniejsze. Już nie tylko inżynierowie, brokerzy, programiści i graficy korzystają z ich dobrodziejstw. Sam mam trzy sztuki.

Są nawet pewne dowody na potwierdzenie tezy, że kilka monitorów przyśpiesza pracę. Na łamach New York Timesa profesor James A. Anderson omawiał wyniki swoich badań, na temat tego jak wzrasta produktywność pracy w stosunku do liczby wykorzystywanych monitorów. Rezultaty potwierdzają to, co podpowiada zdrowy rozsądek – większa liczba monitorów pozwala zaoszczędzić czas w trakcie pracy. Problem polega na tym, że Anderson wyliczył także ile tego czasu się oszczędza. Wynik jest zaskakująco niski – na każde 5 minut oszczędza się ok. 10 sekund. Czyli przez cały ośmiogodzinny dzień pracy można zaoszczędzić około 15 minut. Czyli tyle co nic.

Argumenty logiczne za kilkoma monitorami właśnie zostały wyeliminowane. W tym miejscu trzeba uderzyć się w pierś i przyznać się głośno do tego, że te monitory po prostu świetnie wyglądają na biurku. 

podobne treści

 • ddd

  bulsit

 • emildra

  ” Wynik jest zaskakująco niski – na każde 5 minut oszczędza się ok. 10 sekund. Czyli przez cały ośmiogodzinny dzień pracy można zaoszczędzić około 15 minut. Czyli tyle co nic.”
  No tak ale jaki wynik musi być w skali roku .

 • v79

  idiotyzm. jak ja kocham badania o których jest głośno, a które nic nie znaczą.. a zagłębić się bardziej? nieeeeee.. a istotne informacje które by umknęły uwadze gdyby nie zauważenie ich kątem oka na drugim monitorze? a narastająca frustracja użytkownika wynikająca z ciągłego przeskakiwania między różnymi oknami? w końcu ten pan ma doktora, a na dodatek to było napisane w NYT, więc właśnie tak jest ten świat zbudowany!

 • buczo

  hahahahaaha no w końcu ktoś to napisał… popieram!

 • bw.blue

  Hej tłuki poniżej właśnie, że kilka monitorów jest bardzo praktyczne ale do rąbania w gry czy oglądania przez was porno to faktycznie przeszkadza.
  ciao
  Bea

 • Andrzej Spyra

  @meildra – statystycznie jakieś 60 godzin (15 min*20dni*12miesięcy/60) w skali roku. Prawdopodobnie więcej czasu marnuje się przeglądając FB w pracy;
  @v79 – facet siedział i to liczył. Sam pracuję na kilku monitorach ale nie będę z tego powodu ich wyrzucał;
  @buczo – thx :)
  @bw.blue – nikt nie mówi że przeszkadza, po prostu nie podnosi efektywności w taki sposób jakby się na pierwszy rzut oka wydawało;-)

 • osek

  dla programistow, inzynierow czy grafikow to jest po prostu rozszerzenie pola widzenai i praca na 1 to jest tylko meka. Dla wszystkich innych hmm a po hę wam?

 • iworker

  Nie podali jak to wyliczył. Profesjonaliści wiecej oszczędzają i tyle. Zwłaszcza, że mniej się męczą. Czyli mają wiekszą efektywność. Oczywista oczywistość. Przeglądacze internetu też mogą zaoszczędzić czas jeśli szukają konkretów, porównują źródła , kompilują teksty. Czyli pracują.

 • shit

  Polecam autorowi tych badań popracować zdalnie albo prowadzić pracę z użyciem źródeł elektronicznych. Powodzenia w Alttabowaniu przez 8h. Co za debil z tego profesora…

 • biono

  Sam używam maka, nie potrzebuję dodatkowego monitora do pracy. Ale dla rozrywki zamierzam w przyszłości złożyć peceta na 3 monitory do symulatorów (rFactor 2, xplane, FSX itp.)

 • jan.dzban

  taaak, bardzo
  ładnie – np przy montażu video, dtp czy projektowaniu grafki, 3d.
  może, żeby nie być posądzonym o gadżeciarstwo zacznę montować whd na jednym monitorze (najlepiej 4×3) – co tam te 15 minut ;P