wynalazki

Czcionka, która pomoże zapamiętać tekst

Spośród wszystkich metod zdobywania wiedzy, samo czytanie jest podobno najmniej skuteczne. Jednak naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne opracowali czcionkę, która ma pomóc zapamiętać zapisane nią zdania.

Wszystko przez to, że jest intencjonalnie niezwykła, a zapisane nią litery wydają się być niedokończone. Ponadto pochylona jest w lewo pod kątem 7 stopni. Wszystko to sprawia, że tekst nią zapisany czyta się dość powoli. Ale autorom Sans Forgetica, bo tak nazwana została ta czcionka to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, jak wyjaśnia Stephen Banham, wykładowca typografii, który pomagał w trwających pół roku pracach nad jej opracowaniem, ludzki umysł stara się dokończyć te kształty, co w konsekwencji sprawia, że czytelnik jest w stanie lepiej zapamiętać to, co czyta.

Australijscy naukowcy przetestowali tą hipotezę, na, jakże by inaczej, studentach. Rozdali oni 400 studentom notatki zapisane przy użyciu Sans Forgetica oraz klasycznej czcionki Arial. Okazało się, że teksty zapisane nową czcionką zapamiętało 57 procent studentów, podczas gdy w przypadku czcionki Arial było to tylko połowa.

Interesujący wynik i w przypadku samego czytania, bardzo dobry. Pytanie tylko, na ile obserwowany efekt zależy od tego, jak bardzo czytelnik przyzwyczajony jest do czcionki zaprojektowanej w taki sposób, by była niezwykła i ile zajmuje przyzwyczajenie się do niej.

podobne treści