naukaWiadomość głównawynalazki

Cybernetyczne ucho z wbudowaną anteną

Części ludzkiego ciała powstające w laboratorium, zwłaszcza uszy, nie są już czymś szczególnym. Naukowcy już jakiś czas temu doszli do wniosku, że drukarka 3D świetnie nadaje się do budowania tego typu struktur. Ale jak będzie wyglądał kolejny krok? Naukowcy z Princeton mają już swoją propozycję – stworzyli ucho, które jest połączeniem tkanek i elektroniki.

Profesor Michael McAlpine od lat pracuje nad elektroniką, którą można połączyć z ludzkim ciałem. Efektem jego ostatniego eksperymentu jest ucho, w które wbudowano… antenę. W tym celu jego zespół wykorzystał drukarkę 3D, która budowała całą konstrukcję przy pomocy żelu zawierającego komórki cielaka. W odpowiednich warunkach komórki te przekształciły się w chrząstkę. Podczas drukowania osobna dysza miała za zadanie wdrukować w powstającą strukturę cząsteczki srebra, które miały stworzyć antenę. Zakończenie anteny, które wystaje ze struktury zbudowanej z chrząstki ma zostać połączone z systemem stymulującym ucho wewnętrzne (konkretnie ślimaka), dzięki czemu możliwe byłoby słyszenie dźwięków.

Oczywiście ta ostatnia funkcja jest na razie czysto teoretyczna a naukowcy nie zamierzają wszczepiać ludziom bionicznych uszu pozwalających słuchać radia. Jeszcze. Ale McAlpine nie zamierza poprzestać na uszach – jego ostatecznym celem jest stworzenie całkowicie bionicznych organów, które można będzie wszczepiać ludziom.

Droga do tego celu jest jeszcze długa i wyboista, ale skoro można wydrukować uszy wyposażone w antenę i można wszczepiać ludziom implanty ślimakowe, połączenie takich implantów w jeden wydaje się być tylko kwestią czasu. W końcu od czegoś trzeba zacząć.

Zdjęcie: Princeton

podobne treści