sprzętstyl życia

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają też umysł

Wyniki badań wskazywały, że osoby aktywne fizycznie cieszą się dobrą pamięcią także w podeszłym wieku. Nie było tylko wiadomo, dlaczego, ale teraz naukowcy potrafią przedstawić wyjaśnienie tej prawidłowości.

Ćwiczenia zapobiegają demencji, ponieważ ten sam mechanizm przekazywania energii, który wykorzystują mięśnie, niesie korzyści dla mózgu. Opisane w piśmie specjalistycznym Journal of Applied Physiology badania przeprowadzone przez fizjologa J. Marka Davisa z Uniwersytetu Karoliny Południowej wskazują, że podczas wysiłku mitochondria powstają nie tylko w tkance mięśniowej, ale i w mózgu.

Dodatkowa dostawa mitochondriów, „centrów energetycznych” komórki odpowiedzialnych za podstawowe procesy w nich zachodzące,  stanowi dla komórek nerwowych zastrzyk energii i pozwala na szybszą oraz sprawniejszą prace mózgu. Wyjaśniałoby to, dlaczego po spacerze czy biegu myślimy jaśniej i wpadamy na dobre pomysły. Najważniejszy jednak jest fakt, że regularne ćwiczenia utrzymują w dobrej kondycji i mięśnie, i mózg, dzięki czemu z latami nie będziemy tracić ani sprawności fizycznej, ani umysłowej.

Jak Davis powiedział Scientific American: „Mamy coraz więcej dowodów na to, że ćwiczenia odmładzają mózg”. Nie, klikanie w klawiaturę nie zalicza się do czynności wymagających wielkiego wysiłku fizycznego. [Journal of Applied Physiology, Scientific American; zdjęcie: Rido/Shutterstock]

podobne treści