naukaWiadomość główna

Curiosity: przed wyruszeniem w drogę należy zrobić update

Lądownik Curiosity może i mógł przeprowadzić skomplikowaną operację lądowania na Marsie i przesłać pierwsze zdjęcia, ale nie jest jeszcze gotowy do tego by wypełnić swoją misję. Do tego celu musi najpierw otrzymać update oprogramowania.

Update albo „przeszczep mózgu”, jak nazywają go naukowcy NASA, zostanie przeprowadzony w kilku etapach, z których ostatni ma zakończyć się dzisiaj. Celem jest wyekwipowanie łazika w oprogramowanie, które pozwoli mu sprawnie poruszać się na powierzchni Marsa i wykonywać niezbędne pomiary. Oprogramowanie, z którego korzystał podczas lądowania nie jest już potrzebne więc można je usunąć.

„Misję projektowaliśmy w taki sposób, by można było zrobić update oprogramowania w zależności od fazy, w jaką ona wchodzi,” mówi Ben Cichy, główny inżynier oprogramowania misji Mars Science Laboratory. „Wersja softu, w którą aktualnie wyposażony jest łazik Curiosity, skupiała się na lądowaniu. Miała wiele funkcji, których już nie potrzebujemy. Daje nam co prawda podstawowe możliwości poruszania się po powierzchni, ale od początku planowaliśmy zmienić go po lądowaniu na wersję, która zoptymalizowana jest pod kątem wykonywania zadań na Marsie.”

[NASA]

podobne treści