naukanews

Coraz bliżej powołania polskiej agencji kosmicznej

Kiedy kilka miesięcy temu pisaliśmy o planach powołania Polskiej Agencji Kosmonautyki i Aeronautyki, nie spodziewałem się, że tak szybko usłyszymy o niej po raz kolejny. Wygląda jednak na to, że projekt jej powołania zostanie złożony już w przyszłym tygodniu.

Wczorajsze wystrzelenie pierwszego polskiego satelity naukowego jest niewątpliwie sukcesem polskiej nauki, a, jak wiadomo, na fali sukcesu można zdziałać więcej. Prof. Piotr Wolański, przewodniczący komitetu badań kosmicznych i satelitarnych PAN, podczas rozmowy z Polskim Radiem, stwierdził, że już niebawem rozpoczną się prace nad powołaniem polskiej agencji kosmicznej.

„Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zostanie złożony w Sejmie projekt jej powołania,” stwierdził prof. Wolański. „Jej zdaniem byłoby koordynowanie wszystkich działań związanych z polską aktywnością kosmiczną.”

Miejmy tylko nadzieję, że projekt ustawy powołującej do życia Polską Agencję Kosmonautyki i Aeronautyki (zakładając, że nazwa się utrzyma, ale w końcu nie nazwa jest w tym przypadku najważniejsza) nie utknie w jakiejś komisji sejmowej. W końcu mamy sporo do nadrobienia w tym temacie.

Zdjęcie: Flickr/woodleywonderworks

podobne treści