news

Co to jest?

Patrzycie na pletyzmogarf prąciowy. Służy do badania pobudzenia seksualnego w przypadku wystąpienia konkretnych bodźców. Wynaleziony w latach 1950. w Czechosłowacji sprzęt miał umożliwiać sprawdzenie orientacji seksualnej poborowych i identyfikowanie pedofilów.

Władze Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie orzekły w lipcu, że badanie pletyzmografem nie powinno być wykonywane na nastolatkach. A było, do tego przez całe 25 lat. Urządzenie stosowano do sprawdzania „deprawacji” nieletnich, chłopców w wieku 13-18 lat. Pokazywano im zdjęcia obrażonych dzieci i odtwarzano nagrania scenariuszy, prowadzących do zmuszenia nieletniego do stosunku płciowego. Badanie miało służyć sprawdzaniu, czy nastolatek, który dopuścił się wykroczeń na tle seksualnym, skrywa perwersyjne żądze.

Zarządzenie Ministra ds. Dzieci i Rodziny, które zakazuje stosowania pletyzmografu w przypadku nieletnich, to owoc skandalu. Okazało się, że pielęgniarz wykonujący badania miał na koncie przestępstwa na tle seksualnym.

Teraz rozpocznie się dochodzenie, czy pacjenci poddani badaniu nie doznali w jego wyniku urazu psychicznego. [Sam Biddle/giz, CTV, Boing Boing]

podobne treści