news

Co robią astronauci, gdy się nudzą

Na tym nagraniu załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej demonstruje, co dzieje się, gdy ten obiekt przyspiesza i unosi na wyższą orbitę okołoziemską. Prezentacja jest czysto naukowa, ale wygląda na to, że panowie nieźle się też bawią, co można poznać po bananach na twarzach.

Gdy stacja podróżuje ze stałą prędkością, nawet zawrotną, ludzie na pokładzie wydają się zawieszeni w przestrzeni. Jednak gdy prędkość się zmienia – w tym wypadku rośnie – astronauci wydają się być „zasysani” w stronę przeciwną do kierunku lotu. Nas też wciska w fotel, gdy siedzimy w startującym samolocie, ale ustalmy od razu, że to nie ten kaliber doświadczeń.

Dowódca 29. Ekspedycji Mike Fossum oraz inżynierowie Satoshi Furukawa i Sergei Volkov wcale nie wyglądają, jakby mieli na myśli wyjaśnianie zagadnień z dziedziny fizyki. Udowadniają raczej, że mają najlepszy zawód (wszech) świata. [NASA]

podobne treści

  • sssssflustrowany

    Pan redaktor jest beznadziejny … proszę gizmodo !! gdzie jest content ja się pytam !!! gdzieeeeee???

  • marek.m

    Przyczyną ruchu Panów w stanie nieważkości jest powstała na wskutek przyśpieszania całej stacji siła bezwładności. Siła ta pojawia się zawsze w układach nieinercjalnych (posiadających niezerowe przyśpieszenie) i to jest ta sama siła, która na przykład wgniata w fotel kiedy ruszamy samochodem.