news

Co dla nas oznaczają podwyżki płac Chińczyków

W chińskiej prowincji Guangdong płace minimalne powędrują o 20 procent w górę od stycznia. Co prawda to tylko pewna część Państwa Środka, ale wszyscy odczujemy zmianę na własnej kieszeni.

Guangdong nie brakuje wielkich firm i mniejszych prywatnych przedsiębiorstw produkujących elektronikę. Udział prowincji w gospodarce całego państwa jest tak duży, że zwyżka płac może skutkować zmianami w wynagrodzeniach w całych Chinach. Nieuchronnie podrożeją więc wszystkie produkty z Chin, w tym oczywiście elektronika. Można się też spodziewać podwyżek dóbr importowanych z innych krajów, które z Chin sprowadzają surowce i podzespoły.

Część zakładów produkcyjnych przeniesie się zapewne do krajów w Azji Południowo-Wschodniej, w których siła robocza jest najtańsza. Jednak absolutnie nie ma szans, by znaleźć alternatywę dla Chin jako zagłębia produkcyjnego świata. Nigdzie nie ma tylu chętnych do pracy, tak dobrej infrastruktury, ugruntowanych relacji między podmiotami gospodarczymi, rzadkich surowców do produkcji elektroniki itd.

Być może warto więc nie czekać na kryzysową lub poświąteczną zniżkę cen i zawczasu zaopatrzyć się w wymarzony gadżet? [Global Post]

podobne treści

  • miki2u

    czyli z jakis 90$ na miesiac teraz beda zarabiali cos ponad 100$/miesiac. Nie sadze zeby roznica ta miala jakies kluczowe znaczenie w odbiciu koncowej ceny. Przypominam ze teraz wyprodukowanie i-jablka kosztuje bodajze 1,72$, niech jego cena wzrosnie nawet do 2$. Cena koncowa ksztaltowana jest przez posrednikow i podatki oraz odgornie ustalana przez firme. Bo przeciez nikt nie chce i-zabawki tanszej niz sprzedaja ja w sklepach bo wtedy to juz nie bedzie produkt kultowy tylko tania chinska zabawka.

  • gucio

    to że zarabiają tak mało w stosunku do reszty świata wcale nic nie znaczy. Liczą się PPP czyli ile za te pieniądze kupią.

  • karol

    Nic nie wiecie, Płaca minimalna w chinach dla zwykłego pracownika to około 2000 RMB (chłop na prasie, lub przy nawijaniu silników elektrycznych). Wynagrodzenie ddla menedżera to około 5000 RMB. 1 RMB-0,5 ZŁ !!! Byłem to wiem :)