news

Ciekawostki na temat Windowsa

Wprawdzie rodzina systemów operacyjnych od Microsoftu nie wzbudza już tylu emocji, co jeszcze kilka lat temu, ale na pewno jest kilka rzeczy, które warto o niej wiedzieć. Głównie dlatego, że są po prostu ciekawe.

– Dźwięk startowy Windowsa 95 skomponował Brian Eno, prawdziwa legenda przemysłu muzycznego, pionier, który pracował między innymi z U2 i Davidem Bowie.

Dźwięk ten uznał za ”swój mały klejnocik”.

– W żadnej z wersji Windowsa nie da się utworzyć w jakimkolwiek z miejsc folderu o nazwie CON. No po prostu nie da się. Nawet jeśli spróbujecie i zatwierdzicie swój wybór takiej a nie innej nazwy, przekonacie się, że komputer tegoż wyboru nie zaakceptuje. Podobny problem zaobserwowano z takimi nazwami jak PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8 i LPT9.

– Spróbujcie otworzyć Notatnik i napisać ”Bush ukrył fakty” (czyli ”Bush hid the facts”). Pozornie program zaakceptuje ten tekst, ba!, nawet go zapisze. Ale otwórzcie plik jeszcze raz, a zobaczycie… Nie będę wam psuł zabawy. Ale nie zobaczycie tego, co powinniście zobaczyć, czyli wpisanych chwilę wcześniej słów.

– Pierwszym wirusem napisanym specjalnie pod Windowsa był Winver 1.4, który zaatakował w roku 1992. Niestety, czy raczej na szczęście, nie był on specjalnie skuteczny.

– Opóźnienia związane z wypuszczeniem na rynek Visty to jeszcze nic. Windows 1.0 z roku 1985 był opóźniony aż o dwa lata.

– 98% użytkowników nienawidzi Windowsa Vista. Kto się tym faktem zdziwił?

– Nie wiadomo, ile Microsoft zapłacił za wykorzystanie w kampanii promocyjnej Windowsa 95 utworu ”Start me Up” Rolling Stonesów, ale pierwsze pogłoski mówiły nawet o 14 milionach dolarów.

podobne treści