news

CIA: za Huawei stoją chińskie służby

O tym, że USA uważają Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego wiadomo od lat. O silnych powiązaniach pomiędzy kierownictwem firmy, a chińską partią komunistyczną również. Nieczęsto jednak w szanowanej gazecie przeczytać można raport, który, w oparciu o źródła w CIA, konkluduje, że firma współpracuje z chińskimi służbami specjalnymi.

Jak podaje The Times, amerykański wywiad jest przekonany, że Huawei współpracuje z chińskimi służbami bezpieczeństwa, Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą oraz z tamtejszym wywiadem. Firma, założona w 1987 roku przez Rena Zhengfei’a, byłego inżyniera wspomnianej wyżej armii, miała być przez wspomniane wyżej instytucje finansowana. Swoimi ostrzeżeniami amerykański wywiad miał podzielić się ze służbami Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Nowej Zelandii.

Przedstawiciele Huawei odmówili komentarza w tej sprawie twierdząc, że firma „nie będzie komentować anonimowych oskarżeń nie popartych żadnymi dowodami”.

Jak jest w rzeczywistości? Trudno powiedzieć. Cała sprawa jest wielowymiarowa i nakłada się na nie ostatnie zaostrzenie stosunków pomiędzy USA a Chinami, a solidne dowody, jeśli istnieją, trzymane są w tajemnicy przez służby. Stany Zjednoczone starają się ponadto lobbować za tym, by ich sojusznicy nie opierali powstających u siebie sieci 5G na sprzęcie sieciowym Huawei, a za tym idą potencjalnie ogromne pieniądze.

Choć Huawei bardzo chciałoby budować sieć 5G w Polsce, nie jest pewne, czy tak się w rzeczywistości stanie. Tymczasem Wielka Brytania i Niemcy nadal są otwarte na potencjalną współpracę z Huawei w przypadku tej infrastruktury. Czas pokaże, kto weźmie sobie do serca ostrzeżenia Amerykanów. I jaki wpływ będzie miało potencjalne zignorowanie ich na stosunki z USA.

Zdjęcie: Flickr/Will Clayton

podobne treści